Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Çinçin et işalini değerlendirdi…

10 Mayıs 2010 Pazartesi, 11:55
Çinçin et işalini değerlendirdi…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çinçin et işalatı ile ilgili görüşlerini açıkladı:
Et ve Balık Kurumu (EBK), rekabet şartları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilen kasaplık canlı hayvan işalatı ihalesini, 20 Mayıs’ta yeniden düzenleyecek.

ülkemizde artan et fiyatları nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayan birçok esnafımız ve işletmemiz bulunmaktadır. Bu işletmeler artan et fiyatları nedeniyle yaşadıkları müşteri bulamama sıkıntısı sonucu işyerlerini kapatıp, istihdamı da olumsuz etkilemektedir.

Et işalatı sorunu çözmez; tetikler…

Kırmızı etteki fahiş fiyat artışları yıllardır tartışılan “işal et” konusunu tekrar gündeme getirmiştir. Hükümetimizin konuyla ilgili vatandaşın daha makul fiyatlarda kırmızı et tüketmesi noktasında Tarım Bakanlığı aracılığıyla et işalatı girişimleri piyasa düzenleyici olma noktasında bir adım olmakla beraber; uzun süreli bir dışa bağımlılık sürecini beraberinde getirmesi halinde ise Türkiye’deki hayvancılığın tamamen bitmesi tehlikesini doğurabilir.

ülkemizde daha önceki yıllarda da işalat yapılmıştır. Bu ülkedeki hayvan varlığının ciddi şekilde azalmasına yol açmıştır. Türkiye de hayvancılığın en temel sorunlarından biri hayvan varlığının azalmasıdır.  Bunun önemli nedenlerinden birisi de ülkemizde dişi hayvan kesiminin oldukça yaygın olmasıdır. Kırmızı et işali yerine sadece devlet eliyle canlı hayvan işalatı yapılarak kesimin içeride yapılması ve cins hayvan varlığının arttırılması sağlanmalı, devlet tarafından üreticiye verilecek teşviklerle piyasa yeniden canlandırılmalıdır. Ayrıca girdi maliyetleri ( yem, ilaç)  aşağıya çekilerek üreticiye nefes aldırılmalıdır.

Et işalatının hayvancılığın gelişmesine telafisi mümkün olmayan zararlar vermesinin yanı sıra ışal et,  halk sağlığı ve hayvan sağlığı açısından önemli riskler ortaya çıkaracaktır. Hiçbir ülke kaliteli etini ihraç etmek istemez. Kesim öncesi ve kesim sonrası veteriner hekim muayeneleri ile ilgili bilgi sahibi olmadığımız etlerin kalitesi ve sağlığı konusunda emin olmamız mümkün değildir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz