Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Çınar Ağaçları, Tarih Olmayacak…

04 Ocak 2012 Çarşamba, 09:05
Çınar Ağaçları, Tarih Olmayacak…

Vali M. Celalettin Lekesiz, Antakya Orman ışletme Müdürü Mehmet Harbi’den Reyhanlı yolu üzerindeki çınar ağaçlarının kurtarılmasına yönelik hazırlanan proje hakkında bilgi aldı.Reyhanlı-Cilvegözü Yolu ve Reyhanlı-Kırıkhan Yolu, Kırıkhan ilçe girişinde yer alan ortalama 85 yıllık ömre sahip 242 adet çınar ağacına zarar gelmeyecek şekilde kurtarılacağını ifade eden Vali Lekesiz, ‘Bölünmüş yol projesi, bu ağaçlara zarar gelmeyecek şekilde özel özen gösterilerek çizildi.
 
 
Böylece yapılacak yol güzergâhında bulunan çınar ağaçları kurtarılmış oldu. Bunun yanında ağaçların tedavisi, bakımı, rehabilitasyonu ve restorasyonunun yapılarak, tarihi ve kültürel değer taşıyan bu ağaçların bulundukları mıntıkadaki doğal ömürlerinin uzamasına katkı sağlamak, ağaçların çeşitli dış etkenler dolayısıyla uğramış oldukları deformasyonu gidermek amacıyla Antakya Orman ışletme Müdürlüğü’ne bir proje hazırlattık. Yapılacak restorasyon, rehabilitasyon, budama ve bakım çalışması ile ağaçların doğal ömrünün 30 yıl uzatılması sağlanacaktır.’ dedi.
 
 
Hazırlanan proje hakkında bilgi veren Antakya Orman ışletme Müdürü Mehmet Harbi ise, ilk 15 işgününde budama işlemlerinin gerçekleştirileceğini, budama işleminden sonra 30 işgünü içerisinde de, yaraların tedavisi ve ağaçların restorasyon işlemlerinin tamamlanacağını, projenin toplam uygulama süresinin 45 işgünü olacağını, görünürlük ve farkındalık yaratmak amacıyla da uygun yerlere çalışmalar esnasında ve çalışmaların bitiminde bilgilendirme levhaları konulacağını söyledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz