Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Çiftçi Bilgilendirme Toplantısı…

17 Nisan 2010 Cumartesi, 10:57
Çiftçi Bilgilendirme Toplantısı…

Mustafa Kemal üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin CANDA, Kumlu Belediye Başkanı Ali Balkız, ılçe Tarım Müdürü Mustafa Durusoy ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Erdoğan’ın destekleri ile ‘’Hayvan Yetiştiriciliği ve Hastalıkları’’ konulu ilk çiftçi bilgilendirme toplantısı Kumlu Hamamat Otel’de gerçekleştirildi.
 
Toplantıya Veteriner Fakültesi’nden çok sayıda öğretim üyesi ve bölge çiftçileri ile hayvan yetiştiricilerinin yoğun ilgileri gözlendi. Ayrıca yapılan toplantıya Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine özdemir ve bazı öğretim üyeleri ile M.K.ü Strateji Daire Başkanı ve Yapı ışleri Daire Başkanı da katıldılar.
Saygı duruşu ve ıstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan ılçe Tarım Müdürü Mustafa Durusoy, ‘’Hayvan Yetiştiriciliği, bitkisel üretimin alternatifi değildir bilakis tamamlayıcısıdır yani hayvan yetiştiriciliği ve bitkisel üretim birbirlerini tamamlayan iki ekonomik koldur. Aynı şekilde bölgemiz içinde bunların herhangi birinin eksikliğini düşünemeyiz. Bu doğrultuda Tarım Bakanlığı olarak zaten hayvan yetiştiriciliğine çok büyük önem verilmektedir. Bizlerde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üreticilerimize her türlü konuda destek olmaya devam edeceğimizi belirtir, üniversitemizin değerli akademisyenlerine katkılarından dolayı teşekkür ederiz’’ diyerek konuşmasını tamamladı.
 
Daha sonra söz alan Kumlu Belediye Başkanı Ali Balkız da konuşmasında ‘’Bölgemizde hayvancılığın çok önemli olduğunu, Ulu önder Atatürk’ün belirttiği gibi “Kalkınmanın tarımdan başladığını” hatırlatarak üniversitemizin bu konularda bizlere destek olduğu müddetçe biz de onlara her türlü imkanı sağlayacağız’’ diyerek ‘’M.K.ü – Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezine’’ Kumlu Belediyesi bünyesinde yer verileceği taahhüdünde bulundu.
 
 Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Erdoğan ise Fakültenin tanıtımını yaparak başladığı sunumunda aşağıdaki konulara vurgu yaptı. ‘’Mustafa Kemal üniversitesi olarak, hem bu mesleğe adım atacak veteriner hekim adayı öğrencilerimizin iyi şekilde yetişmesi için hem de bölgemiz hayvancılığına daha iyi hizmet edilebilmesi adına gerekli olanakları sunma çabası içerisindeyiz. Veteriner Fakültemizde, son yıllarda yapılan projeler ve üniversitemizin sağladığı cihazlar ve laboratuar altyapı olanakları ile bölgemizde hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavilerine yönelik hizmet verilmekte, hayvancılığın gelişimine katkı sağlanmaktadır. Fakültemiz, eğitim ve araştırma faaliyetleri yanında klinik ve laboratuar olanaklarıyla bölgemizde büyük ve küçükbaş hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavilerine yönelik hizmetler de vermektedir. Fakülte bünyesinde bulunan hayvan hastanesinde Hatay ve çevre illerden getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar yanında kedi-köpek gibi ev hayvanlarının hastalıkları teşhis edilmekte, gerektiğinde ameliyat dahil pek çok tedavi seçeneği uygulanmaktadır.
 
Son zamanlarda deniz kaplumbağaları, ceylan, sırtlan ve yırtıcı kuşlar gibi bölgemizin biyolojik zenginliğini oluşturan yaban hayvanları da kliniklerimize getirilerek burada tedavi edilmektedir. Bu toplantı aracılığı ile hayvan yetiştiricilerini de bu hizmetlerden haberdar etmek istediğini belirten Prof. Dr. Erdoğan: ‘’Bölgemiz tarım ve hayvancılık açısından dünyanın en verimli bölgelerindendir. Ancak hayvansal üretim potansiyelinin yeterince değerlendirildiğini söyleyemeyiz. Bölgemizde, özellikle de ilçemizde potansiyeli yeterinde değerlendirilememektir. Var olan hayvan varlığından istenilen verim düzeyine de ulaşılamamaktadır. Oysa, bölgenin bitkisel üretimde gösterdiği zenginlik hayvancılık ile desteklenir ise çiftçilerimizin kazançları da artacaktır. Bölgemizde et ve süt üretimi merkezi olacak potansiyel bulunduğunu söyleyebiliriz’’ dedi.
 
Toplantıda Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. şerefettin CANDA, “üniversitenin bölge tarımının sorunlarını bildiğini, bu sorunların çözümü ve çiftçi eğitimi ve bilinçlendirilmesi için değişik araştırmalar ve faaliyetler düzenlediğini söyledi. Kumlu’da düzenlenen toplantının bu alanda yapılan ilk toplantı olduğunu vurguladı. Rektör CANDA, üniversitenin tüm Hatay’ı tek kampüs kabul eden bir anlayışla çalışmalarına devam ettiğini ekledi.
Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine öZDEMıR de yaptığı konuşmada “fakülte olarak tarımın her alanında mevcut çeşitlerde verimi artırmaya ve yeni çeşitler oluşturmaya çalıştıklarını belirtti”.Karşılıklı soru cevap şeklinde devam eden toplantıda öğretim üyeleri, yetiştiriciler tarafından yöneltilen soruları cevapladılar. Toplantı sonunda gerek AB gerekse ulusal kaynaklardan desteklenecek ortak projelerle bölge çiftçilerinin başta eğitim olmak üzere pek çok konuda sorunlarına çözüm aranması için görüş birliğine varıldı.
‘’üniversite çiftçi Birlikteliği Sağlandı’’üniversite ile üretici birlikteliğinin sağlandığı bu toplantı, yetiştiricilerin sorunlarının doğrudan ve yerinde tespitinde oldukça faydalı olmuştur. Yetiştiriciler, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü ve öğretim üyelerinin sorunlarına eğilmelerinden memnun kaldıklarını belirtmişlerdir. Bu ve benzeri toplantıların farklı bölgelerde de tekrarlanacağı ifade edilmiştir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz