CHP;Uğur Mumcu’yu andı…

26 Ocak 2015 Pazartesi, 11:34

CHP Antakya İlçe Gençlik Kolları koordinesinde geçtiğimiz Cumartesi günü, 22 yıl önce katledilen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu için anma toplantısı gerçekleştirildi.
Etkinliğe; Milletvekili Hasan Akgöl, Milletvekili Aday Adayı olan eski İl Başkanı Servet Mullaoğlu, Antakya İlçe Başkanı Abdulgani Avcı ve İlçe Yöneticileri, Defne İlçe Başkanı Mehmet Gönenç ve İlçe Yöneticileri, Reyhanlı eski İlçe Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Tamer Apiş ile Gençlik Kolları Yöneticileri ve diğer partililer katıldı.
Uğur Mumcu’nun kısa belgeselinin ardından, resminin önüne Partililer tarafından karanfiller bırakılıp mumlar yakıldı. Ardından, Gençlik Kolları’ndan Rıdvan Ertaş, Uğur Mumcu’nun “Vurulduk ey halkım unutma bizi” adlı şiirini okudu.
Antakya Gençlik Kolları Başkanı Ümit Kutlu da yaptığı konuşmasında şunlara değindi:
“Mumcu, yolsuzluk ve yoksulluktan arınmış ‘Tam bağımsız Türkiye’ ideali için halkını aydınlatmaya çalıştı. Ancak, üzerine gittiği ve ‘Siyaset-Tarikat-Ticaret’ ile simgelenen şeytan üçgeninin kurbanı oldu.
Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993 tarihinde haince öldürülmesinin üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, Mumcu cinayeti halen aydınlatılmadı Uğur Mumcu cinayeti, ülkemizde yaşanan binlerce cinayet gibi faili meçhul olarak kaldı. Ne bombayı koyanlar ne de onların arkasındaki karanlık güçler bulunamadı. Türkiye, yıllardır bağımsızlık ve demokrasi sevdalısı evladının katillerini bulamamanın ayıbı ile yaşıyor.
Toplumu aydınlatma, kardeşçe yaşama ve yaşatma şiarını yansıtan bir Hukukçu, Gazeteci olarak Uğur Mumcu’nun bir demokrasi şehidi olarak tarihimizde altın harflerle yerini aldığı, ülkemizde yaşayan herkes tarafından kabul edilmektedir. Bilimin ve sanatın aydınlattığı bir dünyada, demokrasinin yaşama biçimi olması, adaletin herkesi kuşatması, bir kişinin bile hak ve özgürlüklerden yoksun kalmaması adına mücadele eden, bu uğurda hayatlarını veren aydınlarımıza yeniden ‘Selam Olsun’!Unutulmasın ki, bu ülkede halen milyonlarca Uğur Mumcu, milyonlarca Deniz Gezmiş ve milyonlarca Mustafa Kemal Atatürk var. Bedenleri katledenlerin unuttuğu bir şey varsa, o da düşüncelerin katledilemeyeceğidir.”
Antakya Kadın Kolları Başkanı Bilgen Duman da konuşmasında şunları söyledi:
“Gerektiğinde, hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan, gazetecidir, derdi Uğur Mumcu. O’nu, 24 Ocak 1993 Pazar günü, hunharca katledilişinin 22. yılında hasret ve gururla anıyoruz. Bir memur çocuğuydu, halktandı yani. Halktan biri gibi yaşadı, halkı için yazdı, halkı için öldü. 24 Ocak 1993 günü, Ankara’nın kar altında olduğu bir sabah aracına konan bir bomba sonucu kaybettik Uğur abimizi, bir dürüst gazetecimizi… Onun cinayeti, faili meçhuldü.”
CHP’deki Uğur Mumcu’yu anma etkinliğinde, Milletvekili Hasan Akgöl ile diğer yöneticiler de kısa konuşmalarda bulundu ve cinayetin aydınlatılmadığını hatırlatarak, katilleri kınadı ve MUMCU’yu saygıyla andı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz