CHP:Savcılar Görevini Yapmalı…

27 Mart 2014 Perşembe, 09:29
CHP:Savcılar Görevini Yapmalı…

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekilleri M. Ali Ediboğlu ve Refik Eryılmaz CHP Defne ilçe binasında basın toplantısı düzenledi.

CHP Milletvekillerinin düzenlediği basın toplantısına CHP Defne ılçe Başkanı Mehmet Gönenç, CHP Defne Belediye Başkan Adayı ıbrahim Yaman ve Partililer katıldı. Düzenlenen toplantıda basın metnini okuyan Hatay Milletvekili M. Ali Ediboğlu, “21 Mart Cuma günü saat 05.30 sularında Suriye’nin Keseb kasabasında başlayan çatışmalar devam ediyor.

Yayladağı ve çevresinde oturan vatandaşlarımız tedirginlik içerisindeler” dedi. çatışmaların başlamasının ardından sınıra iki kez gittiklerini aktaran M. Ali Ediboğlu, “Keseb ölü bir şehir görüntüsündeydi. Top ve tüfek sesleri kulakları sağır ediyordu. Sadece askerlerin kullanabildiği alanlarda Suriyeli Teröristler cirit atıyor. Halen çeşitli bölgelerden insanlar iç savaş için Suriye’ye götürülüyor” diye konuştu.

Teröristlerin Arapça bilmediği iddiasında da bulunan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, “Selefi teröristlerin çok sayıda araçla Kel Dağı eteklerine geldiklerinde nöbetçi askerler tarafından durdurulduklarını ve geçişlerine izin verilmediğini, bunun üzerine teröristlerin telefon açtığını ve askerlere de telefon gelmesinin ardından yolun açıldığını öğrendik” ifadelerini kullandı.

Yayladağı sınır kapısının kapalı olmasını da yorumlayan Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili M. Ali Ediboğlu, “Bu saldırılara AKP’nin açık desteği, mülki idarecilerin, tutumu ve Yayladağı sınır kapımızın bir yıldan beri kapalı kalması Hükümetin de aynı niyette olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bütün ölümlerden AKP Hükümeti ve Erdoğan sorumludur. Ortak gerçekleştirilen basın toplantısının ardından açıklamalarda bulunan bir diğer isim olan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, “Dün sınırda gördüklerimiz kanımızı dondurdu.

Tehlikeli gruplar sınırdan giriş çıkış yapıyor. Bu giriş-çıkışlar güvenlik güçlerinin desteğiyle oluyor” dedi. Suriye plakalı araçların Keseb bölgesinin üst kısmına geldiğini ve Güvenlik güçlerinin gelen telefonlarla geçişlerine izin vermek zorunda kaldığının altını çizen Eryılmaz, “Cumhuriyet Başsavcılığına sesleniyorum ve göreve davet ediyorum. Bu geçiş Uluslararası hukuk kurallarını da aykırı. Bu çatışmalarda sadece Aleviler değil her ırktan insan ölüyor” sözleri ile açıklamasını noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz