Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Parlar; Hükümeti müzisyenleri özgürleştirmeye çağırdı…

CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, normalleşme takviminde sanatçılarla ilgili adım olmamasına ilişkin konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, haziran ayı için ‘kademeli normalleşme’ takvimini açıkladı. Ancak açıklanan takvimde sanatçılar için herhangi bir adım atılmadı. Aylardır mesleklerini icra edemeyen birçok isim bu duruma sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla isyan ederken, siyasilerden de konuya ilişkin tepki geldi.

CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar da sanatçılarla ilgili adımın atılmamasına tepki göstererek şunları söyledi:

“TOPLUMUN PSİKOLOJİSİ BOZULDU”

“Bir yılı aşkın süredir insanlar evlere hapsedildi. Halk sağlığı açısından karantina uygulaması yerinde olsa da bu durum Türkiye’de tamamen suiistimal edilerek, anlamsız genelgelerle bambaşka bir boyuta ulaştı. Yasakların birçoğu halk sağlığını düşünmekten ziyade ideolojik amaçlarla alındı. Alkol satışı, içkili mekanlara çıkarılan zorluklar, eğlence sektöründe sanatını icra eden sanat emekçileri bu süreçte bilerek ve isteyerek mağdur edildi. Sayın cumhurbaşkanı dün normalleşme adımlarını açıklarken insanların evlerde sıkıldığını, psikolojisinin bozulduğundan dem vurdu. Ancak insanımızın psikolojisini bozan sadece bu salgın değil iktidarın attığı adımlar, aldığı anlamsız kararlar da oldu. Mesela koronavirüs yayılırken ailesini kaybeden birisi o cenazeye doğru düzgün katılamazken tarikat cenazelerinin hınca hınç dolması insanların psikolojisini oldukça bozdu ya da esnaf kepenk kapatmışken, insanlar bir araya gelemezken AKP kongrelerinin lebalep dolu olması esnafın ve vatandaşların psikolojisini bir hayli bozdu.”

“SANAT BİR TOPLUMUN CAN DAMARIDIR”

“Sanat da bir toplumun can damarıdır. Sanat ve sanatçısız bir toplum olamaz. Sosyal bir varlık olan insan müzik dinleyerek rahatlamak ister. Müziği icra edenler de toplum için hizmet veren bireylerdir aynı zamanda. İdeolojik gayelerle süreci yönetmeye çalışan bu iktidar sanatı ve sanatçıyı görmezden gelmiştir ancak bu durum kimseye fayda sağlamayacaktır. Aksine salgın boyunca intihar haberlerini aldığımız müzisyenlere belki de yenilerinin eklenmesine yol açacaktır. O yüzden bir an önce bu konuya ilişkin de bir karar çıkarılmalı ve sanatçılar özgürce sanatını icra edebilmeli, insanlar da onlara destek verebilmelidir.”