CHP’li gençler Kobanê’den döndü

02 Ağustos 2015 Pazar, 23:05

CHP Gençlik Kolları tarafından 81 ilde toplanan yardım malzemeleri Kobanê’ye götürüldü. Kobanê ziyaretinin ardından basın toplantısı düzenleyen CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç yıldız, Suruç’ta 31 kişinin ölümüne neden olan canlı bomba saldırısının MİT tarafından bilindiğini söyledi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 31 kişinin ölümüne neden olan canlı bomba saldırısının ardından CHP tarafından 81 ilde düzenlenen kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri CHP Gençlik Kolları yöneticileri tarafından Kobanê’ye ulaştırıldı. CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 6 kişilik heyet cuma günü Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan geçerek Kobanê Kantonu Eş Başbakanı Enver Müslim ile bir araya geldi. 2 saatlik görüşmenin ardından CHP heyeti yanlarında götürdükleri 80 koli yardım malzemesini Kobanê’deki ihtiyaç sahiplerine dağıttı. CHP heyeti burada çocuklara oyuncak dağıtarak onlarla oyun oynadı. CHP heyeti Kobanê incelemesinin ardından Şanlıurfa’ya gelerek durum değerlendirmesinde bulundu. CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, Kobanê’ye çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeler götürdüklerini ifade ederek şunları söyledi: “Kanton Başkanı Enver Müslim ile Kobane’ye girerek Kobane’de gerekli görüşmeleri yaptık. CHP Gençlik kollarının oraya götürdüğü malzemeler oyuncaklar kıyafetler Kobane’nin yeniden inşaat sürecinde inşaat malzemelerinin dışında oradaki insanların ihtiyaçlarını karşılayacak malzemelerdir. Suruç katliamından sonra Türkiye’deki atmosferi ve gelişmeleri değerlendirdik yaklaşık 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirdik. Kobani bir mücadeledir. Özellikle gerici, barbar İŞID çetelerine karşı verilen hem siyasal bir mücadeleye de dönmüştür. Bölgedeki stratejik önemi de ayrı bir değer kazanmıştır.”

Suruç’taki ‘Canlı bomba’ saldırısının MİT tarafından bilindiğini söyleyen Yıldız, şöyle devam etti:

“Suruç’ta ne yazık ki 32 genç arkadaşın bir patlamada hayatını kaybetmesi ve göz göre göre MİT’in bilgisi olmasına rağmen, İstihbaratın olmamasını düşünmek bile istemiyoruz. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması sonucu ciddi bir zafiyet sonucu bu ülkenin 32 genç, aydın, ilerici, demokrat, devrimci genç arkadaş hayatını kaybetmiştir. Bu arkadaşlar hayatını kaybettikten sonra medyada arkadaşların ölümü ile ilgili işlenen süreçte bizi rahatsız etmiştir. Arkadaşlar orada siyasi ve politik bir risk ile Kobani’de sadece o kentin yeniden inşa sürecinde oradaki çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya gitmek için orada toplanmıştır.”

Yıldız, hükümetin son zamanlarda başlattığı operasyonlarda binin üzerinde kişinin gözaltına alındığını kaydederken, Kobanê incelemelerine ilişkin ayrıntılı raporlarını hafta içinde genel merkezde açıklayacaklarını ifade etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz