Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

CHP’li belediyelere farklı uygulamalar var…

18 Kasım 2014 Salı, 11:42

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 30 Mart yerel seçimlerinden sonra tüzel kişiliği sona eren il özel idareleri ve mahalli idarelere ait malların paylaşılması ile ilgili yaptığı araştırmanın sonucunu açıkladı. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ağbaba, CHP’li belediyelere farklı uygulamalar yapıldığını savunarak “Büyükşehir belediyelerine mal devredilirken ayrımcılık yapıldı. Ankara’da, İstanbul’da, Denizli’de, Kahramanmaraş’ta farklı uygulamalar oldu, CHP’li belediyelerde farklı uygulamalar var” dedi.

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada seçimlerin ardından tüzel kişiliği sona eren il özel idareleri ve mahalli idarelere ait malların paylaşılması sırasında borçların çoğunluklu olarak CHP’li belediyelere aktarıldığını, mal ve arsa paylaşımı sırasında da CHP’li büyükşehir belediyelerine orantısız bir paylaşım yapıldığını savundu. İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sunduğu soru önergesine Ala’nın verdiği yanıtı paylaşan Ağbaba, bakanın “Tüzel kişiliği sona eren mahalli idareler ile mahalli idare birliklerinin devir, tasfiye ve paylaştırmaya ilişkin işlemleri, adı geçen kanun hükümleri çerçevesinde kurulan ve üyeleri söz konusu kanun çerçevesinde devir, tasfiye ve paylaştırma komisyonlarının kararları doğrultusunda gerçekleştirilmiştir” şeklinde cevap verdiğini kaydetti.

Ağbaba tarafından yapılan açıklamada Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 26,3 milyon TL borç, 2,2 milyon TL alacak devredildiği yine Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 4 otomobil, 118 iş makinası, 3 ambulans ve 1 kamyonetin de aralarında bulunduğu 286 adet araç ve 895 adet taşınmazın devredildiği ifade edildi.

CHP’li Ağbaba’nın yaptığı araştırma sonucu verdiği bilgilere göre CHP’li 6 büyükşehir belediyesine yapılan devir işleminden çok düşük pay çıktığı belirtildi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ise 53,1 milyon TL borç, 7,9 milyon TL alacak devredildiği kaydedilen açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne 1 otomobil, 4 minibüs, 3 pikap, 102 iş makinesi olmak üzere toplam bin 97 araç devredildi. Tasfiye komisyonlarının devrettiği araç ve teçhizatların sadece yüzde 14,78’i CHP’li büyükşehir belediyesine devredildi.
Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ise tamamı hurda 28 otomobil ve tamamı hurda 8 kamyonet teslim edildi. Aydın’daki tasfiye komisyonunun devrettiği arsaların sadece yüzde 1,6’sı büyükşehir belediyesine devredildi. İzmir’deki tasfiye komisyonunun paylaştırdığı 6 bin 627 araç ve teçhizattan ise CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ise bir adet araç bile düşmedi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ise 2 milyon TL borcun yanı sıra 12,4 milyon TL alacak devredildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ise 22,1 milyon TL borç ve 25,6 milyon TL alacak devredildi”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Veli Ağbaba, “Büyükşehir belediyelerine mal devredilirken ayrımcılık yapıldı. Mezarlıkları bize veriyorlar, kupon arazi dedikleri yerleri kendileri alıyor. Ankara’da, İstanbul’da, Denizli’de, Kahramanmaraş’ta farklı uygulamalar oldu, CHP’li belediyelerde farklı uygulamalar var. Özel idarenin araç gereci bize verilmedi, Eskişehir’e sadece hurda bir binek arabası verildi. Halkın mallarını merkezi hükümet gaspetti” ifadesini kullandı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz