Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

CHP’de Hukuk Savaşı..

15 Şubat 2012 Çarşamba, 16:33
CHP’de  Hukuk Savaşı..

Hatay CHP de görevden alınan Antakya Samandağ ve ıskenderun ilçe örgütlerinin belirlemiş olduğu tüm delegelerin iptal edilmesi için ilçe seçim kurullarına yazı yazıldığı ve olumlu sonuç alındığı, dolayısıyla yapılan delege listelerinin geçersiz sayıldığı ifade edilirken, delege listelerinin geçerli olduğu ve atanan mütevelli heyetlerinin delege belirleme yetkilerinin bulunmadığı iddia edildi.
 
 
 
üç ilçede delege listelerinin ilçe seçim kurullarına verildiğini belirten bazı partililer bu listelerin değişmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.
 
 
CHP Hatay il yönetimi ile Antakya, Samandağ ve ıskenderun ilçe yönetimlerinin görevden alındığı bildirildi. önceki akşam geç saatlere kadar devam eden CHP MYK Toplantısından çıkan kararlar Hatay CHP de deprem etkisi yarattı. Başta il yönetimi olmak üzere Antakya merkez ilçe Samandağ ve ıskenderun ılçe yönetimleri görevden alınarak yerlerine beşer kişiden oluşan mütevelli heyetleri atandı.
 
 
 
CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, yaptığı açıklamada, MYK’nın aldığı karar doğrultusunda, CHP Hatay ıl Başkanı Servet Mullaoğlu, Antakya Merkez ılçe Başkanı Mevlüt Yeşildağ, ıskenderun ılçe Başkanı ıbrahim çolakoğlu ve Samandağ ılçe Başkanı Fırat Yılmaz ile yönetimlerinin görevden alındığını belirtti.
 
 
ıl Başkanı Servet Mullaoğlu’nun yerine eski il başkanlarından Ertuğrul Gün, Antakya Merkez ılçe Başkanlığına ıbrahim Yaman, Samandağ ılçe Başkanlığına Muti Saitoğlluları, ıskenderun ılçe Başkanlığına ise Corc Basus’un atandığını vurgulayan Eryılmaz, eski yönetimlerin belirlemiş olduğu delegelerin iptali için de il ve ilçe seçim kurullarına yazı gönderildiğini ifade etti. Eryılmaz, ”MYK’nın aldığı kararın birilerini ötekileştirmek ya da dışlamak anlamı taşımadığını, görevden alınmaların, MYK’nın kararına ve tüzüğe aykırı hareket edilmesinden kaynaklandığını” söyledi.
 
 
 
Parti menfaatleri göz önüne alınarak kararın verildiğini anlatan Eryılmaz, yaklaşık bir ay sonra yapılacak kongre öncesinde yeni delegelerin belirlenerek seçimlere gidileceğini dile getirdi.CHP Hatay ıl, ıskenderun, Samandağ ve Merkez ılçe örgütlerinin MYK kararı ile görevden alınması ile ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, Hedeflerinin parti içinde demokrasinin tüm kurallarının hayata geçirilmesi olduğunu söyledi.
 
 
 
 
Daha önceki il ve ilçe yönetimlerinin yetkilerini kısır siyasi çıkarlar doğrultusunda kötüye kullandığını açıklamasında belirten Dudu, “CHP Hatay ıl örgütü ve görevden alınan 3 ilçe örgütü görevlerini kötüye kullandıkları için MYK kararı ile görevden alınmıştır. Herkes bilmelidir ki, CHP, MYK ve Hatay Milletvekilleri kimseyi dışlamak, ötekileştirmek niyetinde değildir.” Dedi.Dudu açıklamasında konu ile ilgili şu sözlere yer verdi;
 
 
Görevden alınan il ve ilçe yönetim kurulları, içinde bulunduğumuz kongre sürecinde delege tespitleri yapılırken parti tüzük, yönetmelik ve kongrenin yapılmasına ilişkin genelgeleri tamamıyla ihlal etmiş olduğundan, Partimizin MYK’sı kararı ile görevden alınmak zorunda kalınmıştır.
 
 
 
 
Her 3 ilçe yönetimi de, MYK tarafından atanmış bulunan, delege seçimlerini denetleme görevi ile yetkilendirilmiş komiteleri, parti tüzük, yönetmelik ve genelgeleri yok sayarak, oldubitti ile kendilerince keyfi bir şekilde belirledikleri delege listelerini ilçe seçim kurullarına teslim etmişlerdir.
 
 
 
 
Partimizin böyle bir oldubittiye göz yumması mümkün değildir. Görevden alma sebebi tamamen budur. Başka bir sebep aranmamalıdır. Parti olarak her kademede tabanımızın söz ve karar sahibi olmasını sağlamak amaçlanmıştır.
 
 
 
CHP de HUKUK SAVAşI
 
CHP Hatay ıl Yönetimi başta olmak üzere Antakya, ıskenderun ve Samandağ Merkez ilçe yönetimlerinin MYK kararı ile görevden alınmasının yankıları sürüyor.
 
 
 
 
 
Hatay CHP de görevden alınan Antakya Samandağ ve ıskenderun ilçe örgütlerinin belirlemiş olduğu tüm delegelerin iptal edilmesi için ilçe seçim kurullarına yazı yazıldığı ve olumlu sonuç alındığı, dolayısıyla yapılan delege listelerinin geçersiz sayıldığı ifade edilirken, delege listelerinin geçerli olduğu ve atanan mütevelli heyetlerinin delege belirleme yetkilerinin bulunmadığı iddia edildi.
 
 
 
 
 
üç ilçede delege listelerinin ilçe seçim kurullarına verildiğini belirten bazı partililer bu listelerin değişmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. çünkü siyasi partiler kanunu ve parti tüzüğüne göre atanan mütevelli heyetlerinin delege belirleme ve üye yazma yetkilerinin bulunmadığını ifade eden partililer.
 
 
 
 
 
 Mütevelli heyetlerinin il ve ilçeleri 45 gün içinde kongreye götürmekle görevli olduklarını, ilçe kongrelerine birkaç gün kala il ve üç ilçenin görevden alınmasını parti içi hukuka aykırı olduğunu öne sürdüler.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz