Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

CHP Milletvekili Eryılmaz’dan Soru Önergesi

21 Temmuz 2014 Pazartesi, 16:16

CHP Hatay Milletvekili Av.Refik ERYILMAZ, ortadoğu’ya ihracat yapan firmaların Ro-Ro seferleri nedeniyle yaşadıkları mağduriyetleri TBMM gündemine taşıdı.

Milletvekili ERYILMAZ; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde;

Suriye yolunun kapanması üzerine Ortadoğu’ya ihracat Ro-Ro seferleriyle Mısır üzerinden yapılmaya başlanmış ve Ro-Ro seferleri ile birlikte yük taşıma maliyeti aşırı yükselen ihracatçılarımız, maalesef bu sefer de gerek limanlarda yaşadığı sıkıntılar gerekse Ro-Ro seferi düzenleyen firmaların çıkardığı sorunlarla boğuşmak zorunda bırakılmıştır. Suriye karayolunu kullanarak 11 Arap ülkesine transit olarak ihracat gerçekleştiren ihracatçımız Suriye karayolunun kapanmasını müteakip Ro-Ro seferlerine mecbur edilmiş bu seferlerdeki sıkıntılar ihracatçılarımız ve Uluslararası nakliye firmalarımızın iflasına sebep olmuştur. Bu seferleri düzenleyen firmaların kapasite nedeniyle iç ve dış talebe yönelik sefer taleplerini karşılayamaması, yeterli filoya sahip olmamaları ve bu sorunların giderek büyümesi ihracatçılarımız ve Uluslararası nakliye firmalarımızın yeni iflaslarına sebep olacaktır. Bu çerçevede;

1.    Ortadoğu’ya Ro-Ro seferleri ne zaman başlamıştır? Ro-Ro seferleri hangi firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir? Seferlerin başlamasından günümüze kadar izinleri iptal edilen şirket olmuş mudur? Şayet olmuşsa bu şirketler hangileridir?

2.    Yeterli filolara, talebi karşılayamayacak kapasitelere sahip olmayan ve sürekli ihracatçı ve nakliyecilerimizi mağdur eden bu şirketlere izin verirken hangi kriterler göz önüne alınmıştır?

3.    Ortadoğu’ya Ro-Ro seferleri düzenleyen şirket yâda şirketlerin seferlerinde aksamaların olmasının nedenleri nelerdir? Bu şirket ya da şirketlerin kapasiteleri ve sefer sayıları ne kadardır? Ortadoğu’ya transit geçişleri kolaylaştırmak için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

4.    Ortadoğu ve ülkemiz limanlarındaki gümrüklerinde oluşan yığılmalar nedeniyle ek seferler yâda yeni firmalarla anlaşma yönünde bir çalışma düşünülüyor mu?

 sorularını yöneltti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz