Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Cezalarla Başı Dertte…

05 Şubat 2012 Pazar, 13:55
Cezalarla Başı Dertte…

Antakya Belediye Başkanı Savaş: ”Cezalar konusunda, federasyonumuzun biraz daha yapıcı olması, taraftarın da daha duyarlı davranması gerektiğini düşünüyorum”Sahasında oynadığı tüm maçlara salonu hınca hınç dolduran taraftarının desteği ile çıkan Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi (TKBL) ekiplerinden Homend Antakya Belediyesi’nin başı, coşkulu taraftarların neden olduğu para cezaları nedeniyle dertte. Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yaptığı açıklamada, ilk kez geçen yıl katıldıkları ligde, sahalarındaki maçları Gençlik Hizmetleri ve Spor ıl Müdürlüğüne ait 2 bin kişilik Merkez Spor Salonunda oynadıklarını belirterek, kendi sahalarında çıktıkları karşılaşmalara sporseverlerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi.Başka Yerde Yoközellikle hafta sonu yapılan karşılaşmaları, kentteki birçok sporseverin eşi ve çocuğu ile izlemeye geldiğini vurgulayan Savaş, Hataylılar için hafta sonlarını değerlendirmek açısından önemli bir spor organizasyonu gerçekleştirdiklerini ve takımın, salonu hınca hınç dolduran taraftarın desteğini arkasına alarak maçlara büyük bir moralle çıktığını ifade etti. Savaş, maçları izleyen sporseverler arasında, tasvip etmedikleri olayların yaşanmasına neden olan küçük grupların da bulunduğunu bildirerek, maçlarda olay çıkmasını kendilerinin de istemediğini ancak her maçta dolan 2 bin kişilik tribünlerde bazen istenmeyen olayların da yaşanabildiğini dile getirdi. Türkiye’deki hiçbir salonda, kadın basketbolunu 2 bin kişinin bir arada seyrettiğini görmediğine dikkati çeken Savaş, bazı taraftarların taşkınlık çıkarmasından ve sahaya yabancı madde atmasından dolayı bugüne kadar 17 bin lira para cezası aldıklarını belirtti.Spora Harcayacakları Parayı Cezaya VeriyorlarSavaş, Samsun Basketbol Kulübü ile oynadıkları karşılaşmada da taraftarın sahaya konfeti atması ve maytap yakması nedeniyle 10 bin lira para cezası ödediklerini vurgulayarak, yeni kurulan bir takım oldukları için parasal konularda bazı sıkıntılar yaşadıklarını, takımı oluşturmak ve daha iyi yerlerde mücadele etmesini sağlamak amacıyla harcanacak parayı, federasyona ödemek zorunda kaldıklarını kaydetti. Sporseverlerin aileleriyle izlediği maçlarda istenmeyen olayların yaşanmaması için taraftardan daha müsamahalı, daha kontrollü olmalarını istediklerini ve sporun ruhuna uygun, fair-play çerçevesinde maçı seyretmeye davet ettiklerini anlatan Savaş, şöyle konuştu:
 
 
 
 
 
”Maçlara bu kadar yoğun ilgi olunca ister istemez bazı olaylar da yaşanabiliyor. Bu nedenle de federasyonun bu konuda bize biraz daha yardımcı olmasını istiyoruz. Zaten biz de seyircimizi iyi yönde motive etmeye, sıkıntıları gidermeye çalışıyoruz. Cezalar konusunda federasyonumuzun biraz daha yapıcı olması, taraftarın da daha duyarlı davranması gerektiğini düşünüyorum. Bizim taraftarın coşkusundan bir şikayetimiz yok. Kendilerinden heyecanlı ama daha kontrollü olmalarını bekliyoruz. çünkü bu tür olaylar ve sonrasında kesilen cezalar, bize, Antakya kimliğine yakışmıyor.” Zamana ıhtiyaç Var
 
 
Takımın ligde yeni olması nedeniyle karşılaşmaları izleyen taraftarın genel itibarıyla futbol seyircisinden oluştuğunu vurgulayan Savaş, bu taraftarların salon sporlarının kurallarına uyum sağlaması için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.
 
 
Savaş, futbolda normal karşılanan bazı olayların salon sporlarında ve özellikle basketbolda normal karşılanmadığına dikkati çekerek, ”Salon sporlarının kuralları daha farklı, basketbol, seyircinin daha kontrollü seyretmesi, sporcunun ise daha kontrollü oynaması gereken bir spor dalı” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz