Çevre Projelerini Merak Ediyoruz…

19 Mart 2014 Çarşamba, 09:58
Çevre Projelerini Merak Ediyoruz…

Antakya çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Selda Asker, siyasilere seslenerek, çevre ile ilgili projelerini açıklamaları önerisinde bulunarak seçimler öncesinde siyasilerden beklentilerini açıkladı.

Antakya çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Selda Asker 2014 seçimleri öncesi siyasilerden beklentilerini şöyle dile getirdi:
“Seçimlere sayılı günler kala, şehrin yönetimine talip adaylarımızın henüz çevre politikalarını ortaya koyamadıklarını görüyoruz. Antakya çevre Koruma Derneği olarak; tüm partilerin adaylarına aşağıdaki beklentilerimizi sunmak istiyoruz:
ılimizdeki yetki sınırları içerisine giren alanlarda, imar planında yeşil alan olarak görülen yerlerin yapılaştırılmaya açtırılmaması,
Mevcut yeşil alanların korunup, oranının uluslararası düzeye çıkarılması,
Doğaya ve onun bir parçası olan insan, hayvan sağlığına zararlı, doğada yok olmayan her türlü üretilen ya da üretilmesi istenen mala ve yatırıma karşı durulması.

şehrimizdeki hava kirliğine etki eden başta kalitesiz, denetimsiz kömür olmak üzere, egzoz gazlarının etkisinin azaltılması, araç değil insan öncelikli düşünülmesi, bisiklet yolları açılması,
Görsel kirliliğe ve gürültü kirliliğine izin verilmemesi,
Dünyanın her yerinde şehirler meydanlarıyla, yeşil alanlarıyla anılırlar. ıngiltere`nin ünlü Trafalgar Meydanı, Newyork`un Central Parkı gibi şehirlerle, ülkelerle özdeşlesen, önceliğin araç değil insan olduğu marka kentlere yakışan önemli alanlardır meydanlar ve parklar. Meydanlar halkı bütünleştirir, sosyalleştirir, bir araya getirir. Konserlerde, kutlamalarda, şenliklerde bir arada ortak ses çıkarılabilecek önemli bir alandır.

Marka kent olmaya aday Antakya`da, meydanımızın olmayışı büyük bir eksikliktir. Meydan yapılması,
Kentin önemli projelerinde karar alınırken, mutlaka ilgili sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmalıdır. Bu şehirde yaşayan ve şehri iyi analiz eden, sorunları bilen STK’lar çözümünde bir parçasıdır. STK’larla görüş fikir alışverişi yapılması,
Kentimiz tarihi bir kenttir. Tarihi dokunun korunması, yaşatılması önemlidir.
ılimizin her yerinde dağlarımızı kazıyan, delen, taş ocakları, ekolojik ve tarihi yapıyı tehdit etmekte, bozmaktadır.

Doğayı, iklimi, yeraltı ve üstü sularını bozan, endemik dokuya bölgede yaşayan canlı türlerine, zarar veren, taş ocakları vb girişimlere karşı yerel yönetimler mücadelede etkin olmalıdır.
Kamusal alanları korumak ve geliştirmek yerel yönetimler başta olmak üzere herkesin birinci görevidir. Bu anlamda yaşanabilir bir Hatay için tüm adaylarımızın bu isteklerimizi dikkate alacağını umuyoruz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz