Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Cenaze törenine Polis müdahalesi…

17 Haziran 2013 Pazartesi, 18:46
Cenaze törenine Polis müdahalesi…

1 Haziran 2013 günü Ankara Kızılay Meydanı Güven Park önünde yapılan gösteride polisin olaylara müdahalesi sırasında başından vurulan Eşem Sarısülük 14 günlük yaşam mücadelesinde yenik düştü. 14 Haziran günü hayatını kaybeden ıHD Ankara şube üyesi olan Eşem Sarısülük’ün ölümünden sonra yaşananlara ilişkin bir değerlendirme yapan ınsan Hakları Derneği Hatay şube Başkanı Mişat Can: “Eşem arkadaşımızın Kızılay Meydanı’nda vurulduğu yerde Pazar günü yapılmak istenen cenaze töreni Eşem’i vuranlar tarafından engellendi. Cenaze törenine katılan halk tazyikli su, kimyasal gaz ve ses bombaları ile vahşice saldırıya uğradı.” Dedi. 
 
 
ınsan Hakları Derneği Hatay şube Başkanı Mişat Can, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Eşem’i vuran Polis Devleti, cenazesine de saldırdı. ınsanlığın en kadim yasası ölüye saygıdır. Savaşta bile cenazeye saygı duyulur. Erdoğan Hükümeti’ nin cenazeye de saygısı kalmamıştır. Erdoğan’ı ve Hükümetini kınıyoruz.  ınsanlık değerlerinden nasiplerini almaya davet ediyoruz.
 
 
15 Haziran ıstanbul Taksim Gezi Parkı müdahalesi ve sonrasında yaşanan polis vahşeti 2 gündür Ankara’da ve tüm Türkiye’de devam etmiştir. çocukların ve hastaların bulunduğu Divan Oteli’ne kimyasal gaz saldırısında bulunulması, Hasta revirlerine gazlı saldırı yapılması görev yapan doktorların yanı sıra yüzlerce kişinin gözaltına alınması cenaze törenine saldırı Otoriter Demokrasi’nin zirveye ulaştığını göstermiştir.”
 
“Ayrımcı, tekleştirici ve Sünni Müslüman bir hat üzerinden kutuplaştırıcı siyaset izleyen Erdoğan Hükümeti Türkiye’yi tehlikeye atmaktadır. Ne uğruna: Tek adam yönetiminin devamı için. Bu siyaset tarzı Türkiye halkları tarafından kabul görmemiş ve demokrasi ihtiyacı kendini yaygın ve sürekli gösterilerle ortaya koymuştur.” ıddialarında bulunan ınsan Hakları Derneği Hatay şube Başkanı Mişat Can; “Gösteri hakkının polis vahşetiyle engellenmesine son verilmeli, ölüm ve yaralanmalara sebep olanlar ile failleri bir an önce yargıya teslim edilmelidir. Gözaltına alınanlar serbest bırakılmalıdır.” Dedi.
 
ınsan Hakları Derneği Hatay şube Başkanı Mişat Can son olarak; “Eşem’i vuran fail bellidir, derhal yargıya teslim edilmelidir. Abdullah Can Cömert’ i vuranlar derhal yargıya teslim edilmeli. Aksi halde adalet beklentisinin karşılanmaması daha büyük bir kaosa sebep olacaktır. ınsan Hakları ve Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenleri saygı ile anıyoruz.” Değerlendirmesinde bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz