Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Can:Gözaltındakiler Bırakılsın…

06 Aralık 2013 Cuma, 09:40
Can:Gözaltındakiler Bırakılsın…

ınsan Hakları Derneği Hatay şubesi Başkanı Mişat Can, Gözaltılar serbest bırakılmalı açıklamasında bulundu.
 
ıHD Başkanı Can, “Gün geçmiyor ki; ınsan hakları ihlal edilmesin, hukuksuzluklar yaşanmasın, muhalif seslerin susturulması amaçlanarak ev baskınları ile gözaltılar yaşanmasın. 3 Aralık günü çok erken saatlerde ev baskınları ile insan hakları ihlal edilerek savaş karşıtı olarak bilinen ve bu yolda mücadele eden Ferit Meynioğlu, Nesrin Rihanı, Gülnaz Muhammed, Mehmet Gözel, Celal Nihadi, Ferhat Kehleoğulları, Hafız Kelahmetoğlu ile Fikret Aslan gözaltına alınmışlardır” dedi.
 
Dün 48 saatlik sürenin dolduğunu belirten Can, “CMK uyarınca özel yetkili Mahkeme kararı ile gizlilik ve kısıtlılık kararı bulunmaktadır. Gözaltına alınanlar ve avukatları şu ana kadar suçlamaları bilmemektedir.
 
Muhalif seslerin susturulduğu Anayasal haklarını kullanmanın dahi suç sayıldığı her çeşit demokratik istemin engellendiği bir dönemden geçmekteyiz
ülkemiz, bölgemiz ve özellikle kentimiz El Kaide –El Nusra gibi çetelerin kuşatması altında iken savaşa karşı barışı ifade edenlerin baskı altına alınması gözaltına alınmaları Anayasal hakları kullananlara yönelik sistematik baskılar ınsan haklarına ve evrensel hukuka aykırıdır, kabul edilemez.
 
Biz ınsan Hakları savunucuları olarak diyoruz ki; Yasaların genel ve objektif olmasına ilişkin temel hukuk ilkesine aykırı olarak birey hak ve özgürlükleri yönünden büyük tehlike oluşturan özel yetkili Mahkemeler kaldırılmalı, savunma hakkını kısıtlayan bireyi hukuki güvenceden yoksun bırakan yargılama yöntemlerine son verilmeli, gözaltılar serbest bırakılmalı” açıklamasında bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz