Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Çadırlarımız Dört Mevsim ıçindir….

24 Ocak 2012 Salı, 09:47
Çadırlarımız Dört Mevsim ıçindir….

Dışı su yalıtımlı içi ise yanmazlık maddesi ile kaplı. ıçinde hava olukları var ve bu durum izolasyon sağlar. çadırlarımız afet için en ideal araçtır” ”Van’da bugüne kadar 110’a yakın çadır yangını meydana geldi. Bunlardan sadece 10 tanesi Türk Kızılayı’nın çadırlarıdır, geri kalanı, dışarıdan gelen polyester ve naylon tipi çadırlardır”
 
 
 
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ”Van’da bugüne kadar 110’a yakın çadır yangını meydana geldi. Bunlardan sadece 10 tanesi Türk Kızılayı’nın çadırlarıdır, geri kalanı dışarıdan gelen polyester ve naylon tipi çadırlardır” dedi.
 
 
 
Akar, 85 depremzedeye barınma imkanı sağlayacak 7 katlı Kızılay Hizmet Merkezi’nin açılışı yapmak üzere geldiği Hatay’ın ıskenderun ilçesinde, ülkelerindeki karışıklık nedeniyle Hatay’a gelen Suriyelilerin yaşadığı çadır kentlerdeki son durum ve Kızılay çadırlarının özellikleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
 
 
 
 
Kızılay’ın, yaklaşık 8 aydan bu yana Hatay’ın Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerinde kurulan çadır kentlerde kalan Suriyelilere en iyi hizmet vermek için gayret gösterdiğini belirten Akar, Türk Kızılayı’nın yurt içindeki faaliyetlerin yanı sıra, yurt dışında da önemli görevler yaptığını ifade etti.Akar, Türk Kızılayı olarak misyonları gereği afet ve savaş bölgelerindeki insanlara hizmet ettiklerini vurgulayarak, bu hizmetlerinin artarak devam edeceğini bildirdi.
 
 
 
Hatay’daki çadır kentlerde yaşayan Suriyelilerin, alınan karar gereği Kilis’te kurulan konteyner kentlere nakledileceğini anımsatan Akar, nakil işleminin en geç bir iki ay içerisinde gerçekleşeceğini kaydetti.Kızılay olarak Kilis’te de hizmete devam edeceklerini bildiren Akar, şöyle konuştu: ”Tabii konteyner hayatı, çadır yaşamına göre daha derli toplu bir hayattır. ınsanlar kendi yiyeceklerini ve içeceklerini kendi mutfaklarında hazırlama imkanına kavuşacaklar. Duş, tuvalet gibi ihtiyaçlarını da konteynerlerde gidereceklerinden kışın zor şartlarından etkilenmeyecekler. Dolayısı ile kendilerini evlerinde hissetme imkanına sahip olacaklar.”Akar, Suriye’deki karışıklığın bir an önce sona ermesini temenni ederek, ”ınşallah sulh ve sukut sağlanır da herkes kendi evinde, barkında rahat eder. Ama misafirlerimiz burada olduğu müddetçe gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümeti, valiliğimiz, kaymakamlıklarımız, gerekse Türk Kızılayı el ele, omuz omuza vererek misafirlerimizi ağırlayacağız” diye konuştu.
 
 
Kızılay çadırlarının özellikleriAkar, Kızılay çadırlarının renginin beyaz olmasından dolayı kamuoyunda, ‘yazlık çadır’ olduğu yönünde gibi yanlış bir düşüncenin söz konusu olduğuna dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:”çadırlarımız dört mevsim içindir. Dışı su yalıtımlı içi ise yanmazlık maddesi ile kaplı. ıçinde hava olukları var ve bu durum izolasyon sağlar. Dolayısı ile bizim çadırlarımız afet için en ideal araçtır. Bir afet ya da ilk yardım malzemesini teşkil etmek için yüze yakın parametre vardır. Hafifliğinden tutun da yanmazlığına, kolay kurulabilmesine kadar birçok parametreler var.
 
 
 
 
 
 
Mesela kışın sert geçtiği bölgelerde kışlık çadır dediğimiz çift astarlı çadırlar vardır. Sibirya tipi çadırlar. örneğin bir tıra normal çadırlardan 200 tane konulurken, onlardan 30 tane konulmaktadır.”
 
 
”Bizim çadırlarımızın yanması için aşırı ısıya maruz kalması lazım”Akar, Van bölgesinde bugüne kadar 110’a yakın çadır yangını meydana geldiğini belirterek, ”Bunlardan sadece 10 tanesi Türk Kızılayı’nın çadırlarıdır, geri kalanı dışarıdan gelen polyester ve naylon tipi çadırlardır” dedi.Polyester ya da naylon tipi çadırların, bir kibrit çöpüyle dahi yanma ihtimali olduğuna dikkati çeken Akar, şunları söyledi:”Bizim çadırlarımızda yanmazlık maddesi olmasına rağmen çok aşırı ateşe ya da ısıya maruz kaldıklarında yanmaları söz konusu olur. Ama içindekileri hiçbir zaman öldürmez. Bu çadırları tercih etme nedenlerimizden en önemlisi budur.”AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz