Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Büyükşehir’in 2 Amacı….

01 Şubat 2012 Çarşamba, 09:24
Büyükşehir’in 2 Amacı….

Alhasoğlu “AKP Büyükşehir projesi ile iki amaç hedefliyor; bunlardan ilki, Antakya çevresinde yer alan ve kendisine muhalif olan Belde Belediyelerini kapatmak, diğeri ise oluşacak çok geniş mücavir alanlarda kendisine arazi ve imar rantı sağlamak”24. dönem milletvekili seçimlerinde CHP Hatay milletvekili adayı olan Suzan Alhasoğlu Belde Belediye Başkanlarını ziyaret ederek, Hatay’ın büyükşehir olması konusunda başkanlarla bilgi alışverişinde bulundu.Dursunlu, Toygarlı ve Subaşı Belediye Başkanlarını ziyaret eden Suzan Alhasoğlu “AKP’nin  “Büyükşehir Projesi” ile kendisine muhalif Antakya çevresinde yer alan Belde Belediyelerini kapatmayı düşündüğünü açıkladı. Bir yıl önce Başbakan R.Tayip Erdoğan tarafından Antakya’nın büyükşehir olmasının kamuoyuna açıklandığını belirten CHP Hatay milletvekili adayı Suzan Alhasoğlu büyükşehir projesi ile ilgili çalışmaların kamuoyundan ısrarla gizlendiğini ve bu çalışmalar konusunda kamuoyuna hiçbir bilgi verilmediğini ifade etti.
 
 
 
AKP’nin Antakya ve çevresini büyükşehir statüsüne geçirme çabalarının ardında iki temel neden bulunduğunun altını çizen Alhasoğlu; “birinci neden tamamen siyasi ve seçimlere yöneliktir; AKP yerel seçimlerde kaybettiği beldeleri ortadan kaldırmak istiyor. Zaten 10 yıllık iktidarı döneminde bu beldelere adeta ekonomik ambargo uygulayarak bu beldelerde yaşayan binlerce insanı belediyecilik hizmetlerinde mahrum bıraktı ve de cezalandırdı. Hâlbuki yerel yönetimler demokrasinin beşiği sayılırlar.
 
 
 Yerel yönetimler halkla iç içe olan yönetimlerdir. Merkezi hükümetin bu yerel yönetimlerde partizanlık yapmak ve kendine bağlı belediyeleri kayırma hakkı yoktur. Bu 21. yy. siyaseti ile bağdaşmayacak ilkel bir tutumdur” dedi.
 
 
Suzan Alhasoğlu büyükşehir projesinin ardında yatan ikinci nedenin, oluşacak çok geniş mücavir alanlarda arazi ve imar rantı yattığını belirterek, Büyükşehir belediyelerinin yetkilerine bakıldığında, Antakya ve çevresinde nasıl büyük arazi ve imar rantının yattığının çok daha net görülebileceğini ifade etti. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz