Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Büyükşehir’e Karşı Değiliz Ancak….

30 Ocak 2012 Pazartesi, 10:05
Büyükşehir’e Karşı Değiliz Ancak….

Hatay Basın Kulübünce düzenlenen “Hatay Büyükşehir Belediyesi Projesi ve ıskenderun” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Hatay’ın büyükşehir olmasına karşı değiliz ancak, Büyükşehir projesi sonucu kentin gelişmesi bir yana dursun, daha da geriye gitmesi ile karşı karşıya kalabileceğimizden korkuyoruz.”
 
 
Konferanstaki konuşmasında; Son günlerde Hatay’ın Büyükşehir Belediyesi olması ve ıskenderun’un konumu hakkında, basında ve halk arasında birçok haberin dolaşmakta olduğunu dile getiren Dudu, Hatay’ın büyükşehir olmasına karşı olmadıklarını ancak, Büyükşehir projesi sonucunda kentin gelişmesi bir yana dursun, daha da geriye gitmesi endişesini taşıdıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

Büyükşehir belediyeleri projesinin, AKP’nin muhalif ve yüksek rant yaratan kentleri ele geçirme planından başka bir şey olmadığını kaydeden Akgöl, ıskenderun’un da muhalif ve yüksek rant yaratan bir kent olduğunu, Hatay büyükşehir belediyesi projesinin de temel amacının ıskenderun yöresini hüküm altına alma projesinden başka bir şey olmadığını söyledi.ülkemizde iki tür büyükşehir belediyesi uygulaması bulunmakta olduğunu kaydeden Dudu; “ Birincisi, nüfusu 750.000’nin üzerindeki kentlere verilen Büyükşehir statüsü sonucu ortaya çıkan büyükşehir belediyeleri ki, bizim konumumuz ile hiçbir alakası yoktur.

 

 

 

ıkincisi ise; bir ilin tamamının bir belediye çatısı altında toplanarak Yaratılan büyükşehir belediyeleridir ki Hatay’da uygulanmak istenen budur. Bu noktada Büyükşehir, ilçe ve alt kademe belediyelerinin görev ve yetkilerini iyi bilmek gerekir. Bunu bilebilirsek ancak ortaya konulanı ve oyunun gerçek yüzünü anlayabiliriz.” şeklinde konuştu.
 
 
Dudu şöyle devam etti:
 
 
“Büyükşehir Belediyesi kanununun şu maddesine dikkat çekmek istiyorum, “Büyükşehir belediyesi sınırları içine katılan ilçe belediyeleri büyükşehir ilçe belediyesine, diğer belediyeler ilk kademe belediyesine dönüşür. Köylerin tüzel kişiliği kalkar ve bunların mahalle olarak katılacağı belediyeler, Bakanlar Kurulu kararında belirtilir. Maddeden anlaşılacağı gibi belde belediyeleri ortadan kalkacak, Büyükşehir Belediyesinin bir şubesi haline dönüşecektir. ılçe belediyeleri de daha farklı olmayacaktır.
 
 
Bir şehrin, bir bölgenin, büyükşehir belediyesi olması demek, o bölgenin tüm ekonomik faydalarının bir merkezde toplanması demektir. ımardan otoparklara, toptancı hallerden ulaşıma kadar aklınıza gelen tüm akçeli işler, yetkiler ve görevler büyükşehir belediyesinde toplanmaktadır.”
 
 
 
 
 
Dudu, siyaseten, bölgenin parçalanması ve AKP’li belediye başkanlarının seçilmesinin garanti altına alınması gayretinin halk arasında açıkça konuşulduğunu ifade ederek, “Buna göre Nardüzü ve Karaağaç beldeleri Belen’e bağlanacak, Bekbele, Denizciler, Sarıseki ve Karayılan ıskenderun’a bağlanacak, Böylece belediye sınırları yeniden çizilecek ve bütün belediyeler AKP’li olacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 Bu söylentiler, bilinçli olarak çıkarılan ve oynanacak oyuna, toplumsal zemin oluşturma çabalarıdır. Bu aynı zamanda büyükşehir belediyesi ile ortaya konulmaya çalışılan siyaseten yayılma ve hükmetme amacının kanıtıdır.” Dedi. Hüseyin Bozok

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz