Büyükşehir Belediyesi Harbiye’deki heyelana çözüm arıyor…

31 Temmuz 2015 Cuma, 10:29

Hatay Büyükşehir Belediyesi Harbiye şelale bölgesinde yağışlardan sonra meydana gelen toprak kaymasının önüne geçmek için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, oluşan bu heyelan sonucunda bölgede yaptığı incelemeler neticesinde çalışma alanını dört ayrı bölgeye bölüp kategorilendirdi. Büyükşehir ekipleri Boğaziçi Oteli’n önünden geçen Ürgen Caddesi’nin tek yönünü trafiğe kapatarak çalışmalara bu bölgeden başladı.

Büyükşehir ekipleri, İlk etapta toprak kaymasının nedenini ve kayma düzlemini tespit etmek için Hatay’da ilk defa uygulanan inklinometre kuyu ölçümleriyle zeminde oluşan hareketleri tespit etme çalışmalarını yapıyor. Yapılan bu çalışmaların sonucunda elde edilen verilerle bölgenin sorununa kalıcı çözümler üretilecek. Büyükşehir Belediyesi şelale bölgesinde yerleşim birimlerini ve bağlantı yolunu (ürgen caddesi) tehdit eden heyelanın oluşum mekanizmasının jeolojik, hidrojeolojik ve geoteknik nedenlerinin araştırılarak, heyelanlara ve heyelana duyarlı alanlara yönelik iyileştirme ve önleme uygulamalarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yapmış olduğu ölçümlerin neticesinde Ağustos ayının sonuna doğru projesi tamamlanıp uygulama aşamasına geçilecek.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz