Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Büyükanıt’tan Çarpıcı Açıklamalar…

08 Mayıs 2009 Cuma, 11:41
Büyükanıt’tan Çarpıcı Açıklamalar…

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kanal D’de 32. Gün’e konuk oldu. Büyükanıt, görev yaptığı dönemde Türkiye gündemini değiştiren olaylarla ilgili değerlendirmeler yaptı.
 
 
“27 NıSAN LAıKLıK ıçıNDı”
 
27 Nisan bildirisini ben yazdım, TSK’nın laiklik karşısındaki hassasiyetini vurgulayan bir muhtıra değil, bildiridir. Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgisi yok. Keşke yapmasay-dım demedim. Yaşanan her şeyi koymadık açıklamaya, örneğin yönetmelikte olmadığı halde Milli Eğitim Bakanlığı kutlu doğum haftasını kutluyor. O zaman yönetmeliği değiştir.
 
 
öZDE DEğıL SöZDE…
 
(Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde “Cumhurbaşkanı sözde değil, özde laik olmalı” demişti.) Bundan başka şey düşünülebilir mi?
 
 
CUMHURBAşKANLIğI ışGALı
 
Cumhurbaşkalığı makamını işgal eden bir kişi için yorum yapmak kişisel terbiyem açısından müsait değil. O Atatürk’ün makamı.
 
 
TüRBANLI FIRST LADY
 
(Gerilim yarattı mı?) Hayır ama sosyal hayatta bir takım kısıtlamalar oldu.
 
 
PARTı KAPATILMAMALI
 
O parti kapatılsın, şu parti kapatılmasın… Böyle bir düşünce içinde olmam mümkün değil.
 
 
GENç SUBAYLAR RAHATSIZ…
 
 
“Genç subaylar rahatsız” üretilmiş bir haberdir, birileri tarafından en-jekte edilmiş. Darbe değil ama Genelkurmay üzerinde baskı yaratır mı diye üretilmiş bir şeydir. Hani tam saha pres derler ya.
 
 
şüPHEM YOK, DıNLEDıLER
 
(Telefonunuz dinlendi mi?) Hiç şüphe etmiyorum. TSK’nin başındayken telefonumun dinlendiğinden hiç şüphe etmedim. Emin olduğum şeyi söylüyorum. çünkü telefonu ölçebilirsiniz. Telefonun voltajında düşüklük varsa o telefon dinleniyordur. Teknoloji o kadar gelişti ki, dışarıdan gidip dinleme cihazı falan da satın alabilirsiniz. Yani şu anda dinliyorlar diye değil de, böyle bir tespit yapıldı. Dinlendiğim zamanlar bana iletildi.(Dinleyen emniyet miydi?) Bakın bilmiyorum onu. Bilmediğim şeyi söylemem.
 
 
15 BıN MAıL ATILDI
 
2 saatte 15 bin e-mail yollandı beni karalayan. Takip ediyorsunuz, ABD’de ucu kayboluyor. Ama bunu ancak bir teşkilat atabilir. Kim bu teşkilat,bilmiyorum. Faili meçhul kaldı.
 
 
ERGENEKON KOMPLO MU?
 
Bilemiyorum. Samimi söyleyeyim değerlendirme de yapamıyorsunuz, çünkü bilgilere sahip değilsiniz. (Engelleyemez miydiniz, komutanlarınızı koruyamaz mıydınız?) Bana çok söylendi bu. Bakın TCK’da ek olarak çıkartılmış bir yönetmelik var, bu adli ve önleme aramaları… Askeri mahallerde yapılacak arama cumhuriyet savcısının talep ve katılımı ile askeri makamlar tarafından yerine getirilir. Bir inisiyatif vermiş mi askere, hayır. Kanun bu, yani durum böyle iken niye korumadın? Yani şunu diyebilir mi bir Genelkurmay Başkanı ya da yüksek rütbeli bir subay, ’Ben kardeşim kanun manun anlamam, giremezsin içeri… ıki tane de tank götürür, e nasıl hukuk devleti.
 
 
SARIKIZ – AYIşIğI
 
2003-2004 yılları. Ben o sırada 1. Ordu komutanıydım. Böyle her zaman dediko-dular olur. özden örnek yakın arkadaşım. Sarıkız- yeşilkız diye dedikodu duymadım.
 
 
HABERTüRK

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz