Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Büyük esrar operasyonu…

09 Ekim 2013 Çarşamba, 11:19
Büyük esrar operasyonu…

Amanos Dağları’nda 200 güvenlik görevlisi ile 13 saat süren ve yayaolarak intikal edilen 2 ayrı bölgeye yapılan operasyonlarda 7 ayrı tarlada 432 Kg 300 gr. Kubar esrar maddesi ele geçirildi. Ele geçirilen esrarın piyasa değerinin 865 bin lira olduğu açıklandı. 

Piyasa değeri 865 bin TL olduğu değerlendirilen 432 kilo 300 gram kubar esrar maddesi ele geçirildi. Hatay Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şube Müdürlüğü’nde yaptığı basın toplantısı ile yapılan operasyonlarla ilgili bilgi veren Hatay Valisi Mehmet Celalettin, operasyonların savcılık talimatı ile başlatıldığını belirtti.

 
Hatay’ın ıskenderun ilçesine bağlı Arsuz Beldesi Haymaseki Köyü Dağlık kesiminde 2 ayrı bölgede ekili kenevir bitkisi ve kubar esrar maddesi olduğu yönünde bilgi alındığına değinen Lekesiz, “Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla 200 güvenlik görevlisinin 13 saat süren yay intikali ile gerçekletirilen operasyonda Amanosların yüksek kesimlerinden 7 ayrı tarlada ekili kenevir bitkisi tespit edilmiş bu tarlalarda ekili vaziyette bulunan toplamda 241 bin 730 kök kenevir bitkisi ile 432 kilo 300 gram kubar esrar maddesi ele geçirilmiştir. 

Ele geçirilen kubar esrar maddesinin piyasa değeri yaklaşık 865 bin TL olduğu değerlendirilmektedir”. dedi.Hatay Valisi Lekesiz ayrıca 2013 yılının 9 aylık sürecinde Emniyet ve Jandarma sorumluluk bölgelerinde ulusal ve yerel bazda faaliyet gösteren organizasyonlara yönelik 759 planlı operasyon yapıldığını, operasyonlarda  bin 371 şüpheli şahıs hakkında adli işlem yapıldığını belirtti.

Gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde ülkemizde en yaygın uyuşturucu madde türü ve esrarın hammaddesi olan toplam 3 milyon 252 bin 207 kök kenevir bitkisinin arazide ekili vaziyette iken imha edildiği bilgisini de veren Lekesiz “Ayrıca 4 milyon 271 bin 460 adet captagon hap, 1 milyon 773 bin 664 gram kubar esrar, 426 adet extacy hap ve 548 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir. Ele geçen maddelerin imha edilmesiyle yaklaşık 24 milyon 380 bin TL olan uyuşturucunun piyasaya sürülmesine engel olunduğu değerlendirilmektedir” dedi. 

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz toplantıda ayrıca Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Beşaslan köyünde devam eden operasyonla ilgili kısa bilgi verdi. Lekesiz “Bahsedilen bölge ağırlıklı olarak mazot kaçakçılığı yapılan bölgelerden köylerimizden bir tanesi. Orada yine az önce uyuşturucu ile ilgili belirttiğim gibi kaçak mazot ile ilgili yapılan planlı bir çalışma var idi. Başsavcılığımızdan alınan arama kararı çerçevesinde yapılan bir çalışmadır” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz