Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Büyük Bir Yanılgı ıçerisindeler…

16 Ocak 2012 Pazartesi, 09:58
Büyük Bir Yanılgı ıçerisindeler…

Erkal; “Tamamıyla keyfi olarak yürütülen bu gözaltılarla onurlu mücadelemizi sindirebileceğini sananlar büyük bir yanılgı içerisindedirler”
 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi sendikalar, geçtiğimiz günlerde KESK’in Ankara, Diyarbakır ve ş.Urfa şubelerinde yapılan hukuksuz arama ve gözaltıları protesto etmek amacıyla Antakya KESK binasından Ulus Meydanı’na kadar yürüyerek bir basın açıklaması yaptılar.Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Erkal, “Konfederasyonumuz, amaçlanan bu sindirme politikaları karşısında mücadelesinden taviz vermeden yoluna devam edecektir.
 
 
 Tamamıyla keyfi olarak yürütülen bu gözaltılarla onurlu mücadelemizi sindirebileceğini sananlar büyük bir yanılgı içerisindedirler.  KESK olarak, gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz. AKP’nin büyük baskı ve gözaltı düzenine karşı onurlu ve kararlı duruşumuzdan bir an olsun vazgeçmeyeceğimiz; emeğin, demokrasinin, özgürlüğün ve barışın mücadelecisi olacağımız bilinmelidir.” dediGerçekleştirilen bu baskı, sindirme ve yıpratma operasyonların KESK’in 21 Aralık Grev kararına, bugüne kadar yürütmüş olduğu muhalefete ve AKP’nin 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda gerçekleştireceği değişikliklere karşı yürüteceği muhalefetin engellenmesine yönelik siyasi bir operasyon olduğunu belirten Erkal açıklamaya şöyle devam etti:
 
 
 “Kendisi gibi düşünmeyen herkesi hedef gösteren bir zihniyetin sendikamızı ve konfederasyonumuzu hedef alması bu açıdan manidardır. Dün gerçekleştirilen operasyonlarda Diyarbakır ve ş.Urfa şubelerimizde de arama gerçekleştirilmiş ve ş.Urfa şubemiz TıS-Hukuk Sekreteri Murat Oruç ile Diyarbakır şubemiz üyesi Gülsüm çelik gözaltına alınmıştır. Daha birkaç gün önce ş.Urfa’da tutuklanan üye ve yöneticilerimizin bir süre cezaevinde kaldıktan sonra mahkeme tarafından serbest bırakılmaları yok yere  tutuklandıklarının açık ifadesidir.
 
 
 Bugün karşımızda çeşitli bahanelerle demokrasinin en temel öğelerini dahi kendi iktidarını korumak için ezip geçen bir iktidar bulunmaktadır. Yaşadığımız gelişmelere bakacak olursak AKP, kendisine muhalif kesimlere yürüttüğü operasyonlarda bir değişikliğe gitmiştir. Muhalefetin sözünü, eylemini ve hukukunu üretenlere dönük işlevsel tutuklamalarla saldırılarını sürdürmek istediği çok açıktır. Siyasal aklı hegemonya kurmak üzerine çalışan bir iktidardan, muhalefete karşı evrensel hukuk ilkelerine uygun, demokratik bir tavır beklemek artık rasyonel değildir.”
 
 
Bordrolarını Yaktılar
 
 
Erkal son olarak, Grevli Toplu Sözleşme Haklarını, örgütlenme özgürlüklerini, özlük ve demokratik haklarınını yok sayan, tamamen yandaş konfederasyonun taleplerine uygun olarak hazırlanan, demokratik bir sendika yasasında olması gereken düzenlemelerin hiç birisine yer vermeyen söz konusu yasa taslağını kabul etmeyeceklerini ifade etti.
 
 
Grup üyeleri, taleplerine yer vermeyen yasa taslağı başta olmak üzere, çarpıtılan enflasyon rakamlarına göre belirlenen ek zamlarını, Genel Sağlık Sigortası saldırısını, sağlıkta ödenecek olan katkı ve katılım paylarını artırılmasını protesto ederek bordro yakma eylemi yaptılar

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz