Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Burası Amerika’nın mı?

10 Eylül 2013 Salı, 09:11
Burası Amerika’nın mı?

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve Hatay Milletvekili Av. Refik Eryılmaz Kel Dağında incelemelerde bulundu.
 
Kel Dağında Kurulan Radar-Füze üssü’nde inceleme yapmalarına izin verilmeyen CHP Milletvekilleri Kamer Genç ve Refik Eryılmaz, “Burası Amerika’nın mı? Nato’nun mu? üssü” sorusunu gündeme getirerek Hükümetin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve ülkemizin Ulusal güvenliğinin tehdit altında olduğu iddiasında bulundular.
 
Kel Dağındaki gelişmeleri Meclis gündemine taşıyacağını açıklamasında dile getiren CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Kel Dağında yaşanan gelişmeleri şöyle dillendirdi.
 
“Milletvekili arkadaşım Kamer Genç’le birlikte beraberimizde Yayladağı ilçe başkanımız, köy muhtarlarımız ve bazı partili arkadaşlarımızla birlikte Türkiye’nin gündeminde olan Kel Dağında inşa edilen Radar-Füze üssüne gittik. ıki saatlik zorlu bir yolculuktan sonra Kel Dağının tepe noktasına ulaştık.
 
üssün girişinde yüzbaşı rütbesinde bir komutan ve üssü korumakla görevlendirilen askerler karşıladı. üssü ziyaret etme talebimiz maalesef kabul edilmedi. üssün kim tarafından inşa edildiği, kimin denetiminde olduğu, hangi amaçla kurulduğu, kime hizmet edeceği, kimin kontrolünde olacağı, üs’te yabancı askerin bulunup bulunmadığı gibi sorulara cevap aradık. Ancak bu soruların muhatabı bizzat Başbakan olduğu için cevap alamadık. Yarın bu soruları bir soru önergesi ile TBMM gündemine getireceğim.
 
Bu üs’te yabancı (ABD) askerin bulunduğu yönünde ciddi iddialar var. Bu iddia orada mevcut görevliler tarafından yalanlanmadı. Eğer iddia edildiği gibi üs’te yabancı asker varsa ya da üs, ABD veya NATO’nun denetiminde ise, bunun için hükümetin meclisten izin alması gerekmektedir. Böyle bir izin alınmadığına göre hükümet Anayasayı ihlal etmiş Anayasal suç işlemiştir. Bu olayın peşini kesinlikle bırakmayacağım. Bütün Akdeniz’e ve bölgeye hakim olan bu üssün yabancı güçlerin elinde olması demek ülkemizin ulusal güvenliğinin de tehdit altında olduğu anlamına gelir.

 

Tayyip Erdoğan hükümeti küresel güçlerle yaptığı işbirliği, verdiği tavizler ve teslimiyetçi politikaları ile ülkenin dört bir tarafını ABD ve NATO üslerinin kuşatması
altına sokmuştur. Kendi ülkemizde yabancı konumuna düştük. Apaydın kampına girmek istedik Yasak dediler, Kel Dağındaki Radar üssüne girmek istedik Yasak dediler, Malatya Kürecik üssüne girmek istedik Yasak dediler, ıncirlik üssüne, Kesecik üssüne ve Türkiye’nin diğer bütün üslerine girmek istedik cevap hep aynı oldu.

 

ülkeye ihanet başka nasıl olur bilmiyorum. Ayrıca bir haftadır Yayladağı sınırına yaklaşık 500 araçlık askeri aracın giriş çıkış yaptığı asker ve silah taşıdığını öğrendik. Bölge iyice ısınmış. Başbakan ılle de savaş istiyor. Bizde buna asla sessiz kalmayacağımızı halkımızla beraber savaşa karşı duracağımızı haykırıyoruz.”
 

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz açıklamasını, “Başbakan ve tayfası ille de savaş istiyorsa Suriye’ye çocuklarını göndersin. ısrail ve Amerika’nın çıkarları için Mehmetçiğin kan dökmesine izin vermeyeceğiz” sözleriyle noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz