Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Bunlar Belgeli Gerçeklerdir…

29 Şubat 2012 Çarşamba, 10:31
Bunlar Belgeli Gerçeklerdir…

Türkiye Kamu-Sen Hatay ıl Temsilcisi Hayrettin şahin, 20 yıl önce “26 şubat 1992”de gerçekleşen ve Ermenilerin 20 bin Azeri Türk’ünü şehit ettiği, “Hocalı Katliamı”nın yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı yalanı üzerinden yürütülen kara propagandaya destek veren ve kanun çıkartarak “Ermeni soykırımı yoktur” diyenleri cezalandırmayı öngören Fransa’yı; insafa, izana ve insanlığa davet ederek,  bir kez daha şiddetle kınadıklarını belirtti.
 
Açıklamasında, Bundan 20 yıl önce çağdaş, eşitlikçi, demokrat ve insan haklarına saygılı geçinen ülkelerin kahreden bir sessizliğe büründüğü gece, Rusların da desteğini alan Ermenilerin Azerbaycan’ın Karabağ bölgesini işgal ettiklerini ve yalnızca bir gün içinde tümü savunmasız 63 çocuk, 106 kadın, 70 yaşlı olmak üzere 613 kişiyi katlettiklerini kaydeden şahin, “Bu bir Azerbaycan propagandası değil; tamamıyla belgeli gerçeklerdir. Ama ne yazık ki, sözde Ermeni soykırımı masalıyla Türk üniversitelerinde konferansların düzenlendiği bugünlerde, tamamı kayıtlara geçirilmiş, tanıkları olan, fotoğrafları olan bir katliam için ise sözbirliği etmişçesine sözde aydınlardan hiçbir tepki gelmemektedir.” Dedi.  
 
Ermenistan’ın Karabağ’ı işgali ile yaşanan dramın sadece Hocalı ile sınırlı olmadığını ifade eden şahin, “ ışgallerde toplam 20 bin Azeri Türk’ü şehit edilmiştir. 49 bin kişi yaralanmış; işgal, Azerbaycan’ı 60 milyar dolarlık ekonomik zarara uğratmıştır. Bugün Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermeni işgali altında inim inim inlemekte, 1 milyon 200 bin Azerbaycan Türkü asırlardır yaşadıkları Karabağ’dan uzakta, adeta sürgün hayatı yaşamaktadır.”
 
 
Sınırlarımızı açmak için fırsat kollayan ve Ermenilerin dostluğunu kazanmak amacıyla olmadık dayatmalara boyun eğenlerin; Hocalı katliamını asla hatırından çıkarmamasının, ahlaki ve milli tutarlılık gereği olacağını kaydeden şahin açıklamasının devamında; “Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal çekilmeli, Birleşmiş Milletlerin aldığı kararlara uygun şekilde davranmalı, dünden bu güne işlediği insanlık dışı vahşetin hesabını insanlık karşısında vermelidir.
 
 
Hal böyle iken 20. yüzyılın son yıllarında Azerbaycanlı soydaşlarımıza gözlerinin önünde uygulanan soykırımı, işgali ve hala yaşanmakta olan dramı görmezden gelerek, Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı yalanı üzerinden yürütülen kara propagandaya destek veren ve kanun çıkartarak “Ermeni soykırımı yoktur” diyenleri cezalandırmayı öngören Fransa’yı; insafa, izana ve insanlığa davet ediyor,  bir kez daha şiddetle kınıyoruz.” ıfadelerini kullandı. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz