Buna Yetkiniz Var Mı ?

30 Eylül 2012 Pazar, 15:02
Buna Yetkiniz Var Mı ?

CHP Hatay Milletvekili Ediboğlu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 7. maddesinde Yükseköğretim Kurulu’nun üniversitelere özel öğrenci almaları için direktifler verebileceğine ilişkin bir yetki yer almamakta olduğunu hatırlatarak, Milli Eğitim Bakanı Dinçer’e sordu, “Alınan bu karar söz konusu Kanuna aykırı değil midir-”  

 

H.Bozok  

 

CHP Hatay Milletvekili M. Ali Ediboğlu, “YöK’ün, yayımladığı genelge ile Suriye sınırındaki illerde bulunan 7 üniversitenin (Gaziantep, Kilis 7 Aralık, Harran, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata, çukurova ve Mersin üniversiteleri)  Suriyeli sığınmacıları  “özel öğrenci”  statüsünde kayıt edebilecekleri ve sığınmacıların hiçbir belge göstermeden,  yalnızca “beyanla” üniversitelere kayıt yaptırabileceği açıklamasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bis soru önergesi sunarak,  Milli Eğitim Bakanı ömer Dinçer’den şu soruların cevaplandırılmasını talep etti:   
“4.11.1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun,  Yükseköğretim Kurulu’nun görev ve yetkilerinin sıralandığı 7 nci maddesinde Yükseköğretim Kurulu’nun üniversitelere özel öğrenci almaları için direktifler verebileceğine ilişkin bir yetki yer almamaktadır.

 

 

  Alınan bu karar söz konusu Kanuna aykırı değil midir?  Alt norm olan Genelge ile düzenleme yapılması YöK’ün yetkilerini aştığını ve kendisine tanınmamış bir yetkiyi kullandığını göstermez mi?  

 

2547 sayılı Yükseköğretim Kanun’unda özel öğrencilik, lisansüstü eğitim için öngörülen bir yöntemdir ve bu yöntemin uygulanabilmesi için ülkeler arasında önceden sözleşmeler yapılmış olması gerekmektedir.  

 

 

Bu hususta Suriye Hükümeti ile bir sözleşme yapılmış mıdır?  Yapılmışsa bu sözleşmeye uymak Hükümetin dış politikasına aykırı olarak Suriye hükümetini meşru olarak kabul etmek anlamına gelmez mi?   Türkiye’de öğrenimlerini bitiren öğrencilere bile yalnızca “beyanla” üniversitelere kayıt yaptırma hakkı tanınmazken, Suriyeli sığınmacılara tanınan bu ayrıcalık söz konusu Kanuna aykırı değil midir?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz