Son Dakika
15 Temmuz 2018 Pazar

Bu da Polis Açılımı…

06 Kasım 2009 Cuma, 11:45
Bu da Polis Açılımı…

Kürt sorununa çözüm amacıyla başlatılan ‘demokratik açılım’la ilgili süreç kesintili de olsa devam ederken, Hatay Emniyet Müdürlüğünün başlattığı proje kapsamında son bir yıl içinde Hatay ili genelinde çocukları dağda olan 51 aile ile temasa geçilerek, 6 gencin ikna yoluyla dağdan iniş yaptığı öğrenildi.
 
Hatay Emniyet Müdürlüğünün bir yıl önce başlatılan bu proje ile ilgili basın mensupları dâhil olmak üzere hemen hiç kimseye haber vermemesi ise çalışmanın titizlikle yürütüldüğü yorumlarına neden oluyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Emniyet Müdür Yardımcılarından Ali Keskin’in liderliğini yürüttüğü projede Hatay ili genelinde bugüne kadar 51 aile ile görüşülmüş ve çocuklarını dağdan indirilmesi için onlarla işbirliğine gidilmiş. Aileler ile defalarca yapılan görüşmeler sonrasında 6 genç dağdan iniş yapmış. Dağdan inen gençlerin suça karışmayanları Savcılığa çıkarılmalarıyla birlikte serbest bırakılırken, suçlu görülenlerin ise yargılanmaları sürüyor.
 
Alınan bilgilere göre, bu ailelerden çoğunluğu işbirliği konusunda olumlu cevap verdi. Yapılan görüşmelerde 6 teröristin pişman olarak dağdan inmesi sağlandı. Emniyet, proje çerçevesinde görev yapan ildeki Terörle Mücadele şube Müdürlüğü’nde görev yapan polisleri özel bir eğitime aldı. Eğitime alınan polisler daha sonra sahaya gönderildi. Yasadışı örgütlerin organize ettiği eylemlere katılan sempatizanlarla ilgili de çalışma yürüten ekipler, bu kişilere de ulaşarak ‘örgüte alet olmayın’ uyarısında bulundu. Hatay Emniyet Müdürlüğünün yürüttüğü projenin 2010 yılında da devam edeceği ve tespit edilen ailelerle görüşülerek çocuklarının dağdan indirilmesi için yardım isteneceği öğrenildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz