Boyun Eğmek Yok…

28 Mart 2014 Cuma, 09:19
Boyun Eğmek Yok…

Eğitim-ış Hatay şube Başkanı şenol Aslan, hakkında dava açılan Eğitim-ış hukuk sekreteri Suat Sadış için basın açıklaması düzenledi.

Adliye binası önünde gerçekleşen eylemde basın açıklaması yapan Eğitim-ış Hatay şube Başkanı Aslan, “Türkiye tarihinin en önemli kitlesel olaylarından biri olan Haziran direnişinde ülkemizin dört bir yanında yüz binlerce kişi meydanları doldurmuş, hükümetin giderek yoğunlaşan baskı politikasına başkaldırmıştı.Siyasal iktidarın ve Başbakan’ın “Ben yaptım oldu” anlayışına tepki olarak Gezi Parkı’ndan başlayarak yurt çapında yayılan meşru ve demokratik eylemlere katılanlara yönelik MC Carşy yöntemleri ile sürek avı başlatılmış ve birçok insan hakkında davalar açılmıştır” dedi.

ıktidarın eylemlere katılanlara sert müdahaleler uyguladığının altını çizen şenol Aslan, “Başbakan’ın bu sorumsuz davranışları eylemleri daha da alevlendirmiş ve polisin yasa dışı saldırıları sonucu yurttaşlarımız ölmüş ve yaralanmışlardır. Tüm dünyanın göz ününde cereyan eden kolluk kuvvetlerinin savaş dönemini aratmayan saldırılarının üzerine şimdi de dava yoluyla sindirme operasyonları ile iktidar, korku imparatorluğunu pekiştirmeye çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Demokratik kitle örgütlerinin Polis’in uyguladığı şiddeti sona erdirmek için çağrılar yaptığını da aktaran Eğitim-ış Hatay şube Başkanı şenol Aslan, “Taraftar grubundan gazetecesine, şairinden müzisyenine, avukatından, doktoruna, öğretmeninden, sendikacısına kadar yüzlerce yurttaşımız gözaltına alınmıştır. ışin dozu o kadar kaçırılmıştır ki uluslar arası ve ulusal hukukun ve vicdanını öngördüğü en demokratik hak olan eylemler suç kapsamında değerlendirilerek yüzlerce kişi hakkında mahkemeler yoluyla baskılar, saldırılar ve insanlık dışı uygulamalar AKP hükümetinin otoriter yüzünü gözler önüne sermektedir” sözlerini kaydetti.

Yapılanlara boyun eğmeyeceklerini ve darbecilerle de hesaplaşacaklarını da sözlerine ekleyen şenol Aslan, “çünkü AKP hükümetinin kendisine muhalif gördüğü hiçbir şeye tahammülü yok. Toplumsal muhalefet büyüdükçe hükümetin baskısı da artıyor. Meşru yolların yetersiz kaldığı durumlarda gayrimeşru yollara başvuruluyor. Tamamen demokratik ve meşru zeminde direnme hakkı kullananların gözaltına alınmasını, haklarında davalar açılmasını Eğitim-ış olarak şiddetle kınıyor ve tüm hukuk bürolarımızı ile gözaltına alınan ve yargılanan yurttaşlarımıza her türlü hukuki desteği vereceğimizi belirtmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Eğitim-ış Hatay şube Başkanı şenol Aslan, “Soruşturma açılacak ve yargılama yapılacaksa Anayasal ve demokratik hakkını kullanan sendikamız hukuk sekreteri Suat Sadış değil, meydanlarda halkı bölen, kışkırtan, tahrik eden ve polise yasadığı talimatlar veren Başbakan’a, ıçişleri Bakanı’na, Valiye ve Emniyet müdürlerine açılmalıdır” sözleri ile açıklamasını noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz