Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Böyle Bir ıhtimal Yok!

13 Ağustos 2012 Pazartesi, 10:25
Böyle Bir ıhtimal Yok!

MHP Grup Başkan Vekili şandır Hatay’da: “Suriye’de yaşanan hadiselerin Hatay’a da sıçrayacağını söylemek fitnedir. Aslı yoktur, böyle bir ihtimal de yoktur” 
 
 
 
AA
 
 
 
MHP Grup Başkan Vekili Mehmet şandır, Suriye’de yaşanan hadiselerin Hatay’a da sıçrayacağını söylemenin fitnelik olduğunu ifade ederek, böyle bir ihtimalin dahi olmadığını söyledi. 
 
 
 
şandır, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Yayladağı ilçesinde Suriyeli Türkmenlerin kaldığı 2 No’lu çadır kenti ziyaret etti. 
 
 
 
Mehmet şandır, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşanan olaylardan sonra özellikle Yayladağı’nın güneyinde bulunan Türkmen bölgelerinden çok yoğun göç yaşandığını söyledi. 
 
 
 
şandır, Suriye’nin Bayır-Bucak denilen bölgesinden Türkiye’ye sığınan 50 bine yakın insan olduğunu, bu kişilerin birçok sorununun bulunduğunu, bunları yerinde görebilmek, ilgilerle konuşabilmek için ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti. 
 
 
 
şandır, Bayır-Bucak bölgesinin Türkmenlerin yaşadığı bir bölge olduğuna dikkati çekerek, bu insanların kendilerinin dahil olmadan çıkan bir savaş sonrası mağdur olduklarını ve Türkiye’ye sığındıklarını anımsattı. 
 
 
 
“Bayır-Bucak Türkmen Kampı büyütülmeli”
 
 
 
Bayır-Bucak bölgesinden gelen sığınmacıların kendi bölgelerine en yakın yer olan Yayladağı’nda barındırılması gerektiğini ifade eden şandır, şöyle konuştu: 
 
 
 
“Biz MHP olarak Bayır-Bucak bölgesinden gelen Türkmenlerin Yayladağı’nda tutulmasını, buradaki kampın büyütülmesini talep ediyoruz. Burada devletimizin imkanları olabildiğince Suriyelilere sunuluyor. Ama şartları gördük. çadırda yaşam zor. 
 
 
 
Hasta sayısı çok. Belli sorunlar var, bu sorunları bütünüyle aşabilmek mümkün değil. Ama Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlü bir devlettir. 
 
 
 
Kendisine sığınmış olanlara her türlü kolaylığı göstermek gücündedir. Umut ediyoruz ki; hükümetimiz, devletimiz gereken tedbirleri alarak, Türkiye’ye sığınmış bu insanları geldiklerine pişman etmezler. Yine umut ediyoruz ki; Suriye’deki olaylar bir an önce biter ve bu insanlar kendi topraklarında, kendi kimlikleriyle onurlu ve huzurlu yaşarlar.”
 
 
 
“Gereken Ne ıse Yapılmalı”
 
 
 
şandır, yerinden, yurdundan edilmiş kişilerin huzura kavuşmasının herkesin olduğu gibi Türkiye’nin de gündeminde olduğunu dile getirerek, bu noktada devletin, hükümetin gereken ne ise onu yapmak durumunda olduğunu, MHP’nin de hükümetin, Türkmenlere ve Suriye’den göçüp gelenlere karşı gösterdiği politikalara destek verdiğini bildirdi 
 
 
 
Bir gazetecinin, bölgede mezhepsel bir çatışma olasılığını sorması üzerine şandır, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
 
 
“Kardeşliğimizi, Hiçbir Fitne Bozamaz”
 
 
 
“Duyduklarınız doğru değil. Biz Hatay’da tüm farklılıklarımızla birlikte huzur ve Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmanın gururu içerisinde yıllardır birlikte yaşıyoruz. Bizim dostluğumuzu kardeşliğimizi hiç kimse, hiçbir fesat bozamayacak.
 
 
 
 Suriye’de yaşanan hadiselerin Hatay’a da sıçrayacağını söylemek fitnedir. Aslı yoktur, böyle bir ihtimal de yoktur. Bu toprakların ekmeğini yiyen suyunu içen herkes, hukuk devleti olan Türkiye’nin eşit vatandaşı olarak güven içerisinde yaşayacaktır.
 
 
 
 Suriye’de Bayır-Bucak bölgesinde yaşayan Türkmenlerin Türkiye’ye sığınmış olması, Türkiye’de yaşayan Nusayri vatandaşlarımıza asla bir öfkeyi, sitemi gerektirmez. Biz Suriye’de de Nusayrilerle birlikte yaşıyoruz. Türkiye’de de birlikte yaşayacağız. Gelecekte de birlikte yaşayacağız. Bu iki halkın kardeşliğini komşuluğunu hiç kimse bozamayacaktır.”
 
 
 
“MHP Meclise Gitmeyecek”
 
 
 
şandır, CHP’nin TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırmasıyla ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı: 
“MHP’nin cevabı herkesten önce açıklanmıştır. Meclise gitmeyecektir.
 
 
 
çünkü, PKK saldırılarıyla yaşanan bu durumu, olağanüstü hal gibi kabul edip, Meclisi toplantıya çağırmak, PKK’nın propagandasına katkı vermektir. Türkiye’nin bölücü terör örgütüyle mücadelesini sulandırmaktır. MHP buna asla katkı vermez ve katkı vermeyeceğini herkesten önce sayın genel başkanımız dile getirmiştir.
 
 
 
şimdi konuşma zamanı değil, terörle mücadele zamanıdır. Türkiye’de bu mücadeleyi vermektedir. Bu mücadeleyi veren kahramanlarımıza da MHP olarak şükranlarımızı sunuyoruz.” 
 
 
 
şandır, açıklamasının ardından, beraberindeki MHP Hatay Milletvekili şefik çirkin, MHP ıl Başkanı Adnan Akdaş, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı ve bazı partililerle birlikte Yayladağı ülkü Ocağını ziyaret etti. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz