Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

‘Bop’ Eylemi…

27 Haziran 2011 Pazartesi, 10:05
‘Bop’ Eylemi…

ışçi Partisi tarafından düzenlenen “Suriye’yle Dayanışma Mitingi”, yaklaşık 1500 kişinin katılımıyla basın açıklaması biçiminde gerçekleşti.
 
 
ışçi Parti Hatay ıl Teşkilatı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, ışçi Partisi Genel Başkan vekili Mehmet Bedri Gültekin ve ADD E. Genel Başkan Yardımcısı E. Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş birer konuşma yaptılar.
 
 
Türkiye ve Suriye bayraklarını bir arada taşıyan vatandaşlar; “Suriye Türkiye Kardeştir Amerika Kalleştir”, “Bağımsız Türkiye, Bağımsız Suriye”, “Dayan Suriye Türkiye halkı seninle”, “Tayyip Suriye’den burnunu çek”, “Kahrolsun Amerika” sloganlarını attılar. Bir grup Suriye’li de Arapça sloganlar attı.
 
 
öte yandan Suriye’den gelen 200 kişilik aydınlar heyetinin sınırdan alınmadığı, Sınırıaşabilen 50 Suriye’li aydının ise toplantıya katılmaları engellenerek sınırdışı edildikleri iddia edildi.
ışçı PARTıSı GENEL BAşKAN YARDIMCISI öNSEL: ”ABD,SURıYE VE TüRKıYE’Yı PARçALAMAK ıSTıYOR”
 
 
ışçi Partisi Genel Başkan yardımcısı Erkan önsel, ABD’nin, Irak’tan sonra Suriye ve Türkiye’yi de bölüp parçalamak istediğini savundu.
 
 
önsel, Hatay’ın ıskenderun ılçesi Anıt Alanı’nda basın toplantısı düzenleyerek, Suriye’de yaşanan durum hakkında açıklamalarda bulundu.
 
 
 
Dünyada Türkiye ve Suriye benzeri başka iki komşu ülke bulunamayacağını savunan önsel, ”Bizi birlikte tehdit eden, Atlantik ötesinden kopup gelen yeryüzünün baş haydudu Amerikan emperyalizmidir. ABD, Irak’tan sonra Suriye ve Türkiye’yi bölüp parçalamak, milletlerimizi esir almak istiyor” dedi.
 
 
 
”Kürdistan eyaleti ile ‘Büyük ısrail’in adım adım kurulduğunu” iddia eden önsel, ”Suriye’ye karşı başlatılan operasyon bu kapsamdadır. Suriye’yi içeriden karıştırmak için Amerika’nın CIA, ısrail’in Mossad ajanları harekete geçirilmiştir” diye konuştu.
 
 
 
Türk Ordusunu Suriye’ye sokma planlarının yapıldığını savunan önsel, ”Bu planlar tutmayacaktır. Bizim Arap hakları ile olan kadim tarihimizden gelen özgür yaşama birikimimiz, buna izin vermeyecektir. Bu coğrafya emperyalizme mezar olur. Bugün burada ıskenderun’da, Hatay’da ay yıldızlı bayrağımızı bir kez daha vatan savunması için yükseklere kaldırıyoruz. Yaşasın Türkiye’nin ve Suriye’nin birliği” dedi.
 
 
Basın açıklaması esnasında ise emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Açıklamanın ardından partililer, Antakya’da düzenlenecek basın açıklamasına katılmak için otobüslerle Antakya’ya hareket ettiler.
 
 
ışçı PARTıSı GENEL BAşKAN YARDIMCISI GüLTEKıN: ”SURıYE’DE YAşANACAK çATIşMA, KESıNLıKLE TüRKıYE’YE SIçRAR”
 
 
 
ışçi Partisi Genel Başkan yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, Suriye’de yaşanacak bir çatışmanın kesinlikle Türkiye’ye de sıçrayacağını savundu.
 
 
Gültekin, Hatay ıl Başkanlığı önündeki toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye’deki iç karışıklığın nedeninin Hükümet, ABD ve ısrail olduğunu öne sürdü. Valiliğin, planladıkları ”Suriye ile Dayanışma Yürüyüşü ve Mitingi”ne izin vermediğini, bunun kanunsuz ve keyfi bir karar olduğunu ifade eden önsel, şöyle devam etti:
 
 
 
 
”3 saat önce ıskenderun ilçesinde de basın toplantısı düzenleyerek, hem kamuoyunu hem de medya mensuplarını Suriye’deki olaylarla ilgili aydınlattık. Suriye’de yaşanacak çatışma kesinlikle Türkiye’ye sıçrar. ışbaşında olan iktidar, adeta Suriye üzerinde ABD ile ısrail’in oynadığı oyuna seyirci kalmakta, hatta destek vermekte.
 
 
 
AKP hükümeti Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ politikasını bir kenara itmiş, komşumuz Suriye’de dış güçler tarafından yaratılan çatışmalarda taraf olmuştur. Hükümet yetkilileri, her defasında ‘şam yönetimi gerekli reformları yapsın, aksi takdirde uluslararası toplumun ikinci seçeneği devreye girerse, biz de bu ikinci seçenek içinde yer almak zorunda kalırız’ demektedir.”
 
 
 
Suriye’nin herhangi bir ülke olmadığının altını çizen Gültekin, ”Suriye toplumsal ve siyasal dokusu bakımından Türkiye’ye benzer. Hatta bu ülkenin fay kırıkları bile Türkiye’nin içinde devam eder. Akrabalık bağlarımız yoğun olan Suriye’ye yönelik tehditlere izin vermemek gerekir.
 
 
 
Dün Irak, Afganistan ve diğer ülkeleri bölen ve yöneten ABD, yarın aynı uygulamayı Türkiye’de de yapacaktır. Bütün hedef, bu ülkelerin petrol ve enerji yataklarına sahip olmaktır” diye konuştu.
 
 
 
Toplantıya, çevre illerden gelen partililerin yanı sıra Suriye’den de gelenlerin olduğu dikkati çekti. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı toplantıda, ABD aleyhine Arapça ve Türkçe sloganlar atıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz