Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Bölgeye Katkı Sağlayacak….

08 Aralık 2011 Perşembe, 09:22
Bölgeye Katkı Sağlayacak….

Antakya Zeytinyağı üreticileri Koruma Derneği Başkanı Yılmaz Dönmez, 3 yıl önce kurulan gen bahçesinin bölgeye önemli katkı sağlayacağını söyledi.
 
 
Dönmez, yaptığı açıklamada, zeytin fidanı dikiminin bilinçli şekilde yapılması, hangi tür zeytinden nasıl bir iklim ve toprak koşulunda daha iyi verim alındığının belirlenmesi için Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi’yle 3 yıl önce gen bahçesi kurduklarını anımsattı.
 
 
Gen bahçesi sayesinde, zeytin ağaçlarının toprak ve iklim koşullarına uygunluğunun araştırılarak en verimli olanlarının üreticilere önerileceğini vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:
 
 
”Gen bahçesinden 5 yıla kadar önemli sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Bahçemize Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yetişen yaklaşık 350 zeytin çeşidinin ekimini yaptık. Amacımız, kuraklığa, soğuğa dayanıklı türleri belirleyerek bilinçli bir zeytincilik yapmak. Bu şekilde yüksek kesimlerdeki topraklarımızı da değerlendireceğiz. Birim alandan maksimum kalite ve maksimum verim elde edeceğiz. Gen bahçesi bölgemize önemli katkılar sağlayacaktır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz