Bölge toplantısı yapıldı…

16 Ocak 2015 Cuma, 15:16
Bölge toplantısı yapıldı…

DOĞAKA ile Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye bölge Valilerinin katılımı ile gerçekleşen protokol toplantısı Hatay Ottoman Palace otelde yapıldı.
Osmaniye Valisi Kerem Al, Başkanlığında yapılan toplantıya Hatay Valisi Ercan Topaca, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile Osmaniye Belediye Başkanı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarıyla DOĞAKA genel sekreteri Onur Yıldız katıldı.
Yapılan toplantıda gündemde bulunan 8 madde görüşülerek onaylandı. Toplantıda açıklama yapan Osmaniye Valisi Kerem Al, “2015 yılı içerisinde uygulanması planlanan mali destek programları için 2014 yılı sonunda başlanan hazırlık çalışmalarında son aşamaya gelinmiş ve destek programlarına ilişkin uygulama rehberleri Kalkınma Bakanlığı onayına sunulmuştur. Bu hafta içerisinde Kalkınma Bakanlığından alınacak onayın ardından yeni mali destek programları 19 Ocak 2015 tarihinde ilan edilecek” dedi.
Bilgilendirme ve eğitim toplantılarının devam edeceğini de sözlerine ekleyen Vali Kerem Al, “Programların ilan edilmesiyle birlikte her üç ilimizde, il merkezleri ve tüm ilçelerde bilgilendirme ve eğitim toplantıları yapılacak ayrıca yazılı ve görsel medya aracılığı ile etkin bir iletişim süreci yürütülecektir. Ayrıca 2014 yılı Aralık ayı sonunda başvuruları kapanan Teknik Destek ve Doğrudan Faaliyet Desteği programlarında 2015 yılı başvurularının alınmasına yönelik hazırlıklara devam edilmekte olup bu başvuruların Mart ayından itibaren alınması planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
Başarılı projelerin devam edeceğinin müjdesini de veren Osmaniye Valisi Kerem Al, “Ekonomik sektörlere yönelik desteği sadece mali destek programları ile sınırlı olmayan Ajansımız, turizm ve mobilyacılık sektöründe iki önemli fuara katılım için hazırlıklarını sürdürmektedir. Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı turizm fuarları arasında yer alan EMITT fuarına katılım için Valilikler ve İl Kültürü ve Turizm Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde hazırlıklarını sürdüren Ajansımız, diğer taraftan da İstanbul Mobilyacılık Fuarına katılım için çalışmalara devam etmektedir” açıklamasında bulundu.
Fuar çalıştay ve konferans benzeri organizasyonlarla bölgenin öne çıkan sektörlerini ulusal ve uluslar arası platformlara taşıyan ajansın, benzer çalışmalarına 2015 yılı Çalışma Programı çerçevesinde de devam edileceğine değinen Vali Al, ”Bunların yanı sıra devam eden projelere yönelik izleme ve değerlendirme faaliyetleri, bölgesel araştırma ve analiz çalışmaları ile yatırım destek faaliyetleri çerçevesinde çalışmalara devam edilmektedir. Diğer taraftan ajansımız danışma organı olarak Kalkınma Kurulu’nun 2015 yılı ilk toplantısının Şubat ayı içerisinde Osmaniye ilinde yapılması planlanmaktadır. Bu konuda toplantı tarihi ve yeri belirlendiğinde Kurul Üyelerine ve kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz