Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Boğuluyoruz…

08 Aralık 2011 Perşembe, 09:12
Boğuluyoruz…

Asker, “Havaların soğumasıyla birlikte, soba ve kaloriferlerin yakılmasıyla bacalardan çıkan gazların yarattığı hava kirliliği, insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Yetkililer bu soruna en kısa sürede çözüm getirmeli”Antakya’nın hava kirliliğiyle ilgili Antakya Cevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Antakya Cevre Koruma Derneği Selda Asker, havaların soğumasıyla birlikte, soba ve kaloriferlerin yakılmasıyla bacalardan çıkan gazların neden olduğu hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediğini, yetkililerin bu soruna en kısa sürede çözüm getirmeleri gerektiğini belirtti.Asker, her sene kış başlamadan hava kirliliğinin önlenmesi gündeme gelir, şehre giren kömürler denetlenmeli diye konuşulur, tartışılır ve şehir yine hava kirliliğine mahkûm edildiğini vurgulayan asker açıklamasına şöyle devam etti; “Bu senede maalesef kader değişmedi, boğuluyoruz. çevre Bakanlığınca her yıl yapılan hava kirliliği ölçümlerinde şehrimiz ilk sıralardaki yerini almaktadır.”Hava kirliliği önlenmeliAsker açıklamasının devamında ise; “Antakya Cevre Koruma Derneği olarak Cevre Müdürlüğüne soruyoruz: şehre giren kömürlerin kalitesiyle ilgili numune alınmış mıdır? Alınmış ise hangi sıklıkta ve normlarda alınmıştır? Numune raporlarının sonuçları nelerdir? Bu kömürlerin kirliliğe etkisi nedir? Senelerdir bilinen bir gerçeğe çözüm üretmek, önlemek bu kadar mı zor? Sebebini bildiğimiz bir olayla bas edemeyecek kadar aciz miyiz?”
 
Kömürün hatalı yakılması, bacaların zamanında temizlenmemesi, filtre kullanılmaması, denetimlerin yetersizliği sorunun ana kaynağını oluşturmakta olduğunu vurgulayan Asker; Hava kirliliğinin önlenmesi için tüm yetkililerin görevlerini eksiksiz yapması gerektiğini, hava kirliliği sağlığı da etkilemekte olduğunu söyledi.
 
 
Temiz hava solumak hakkımız
 
 
 Asker, “özellikle astım, bronşit gibi solunum yolu süreğen hastalarda, kalp ve yüksek tansiyon hastalarında krizlere ve hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Birey olarak da bizler üzerimize düşen basit gibi görünen ama kirlilik konusunda son derece önemli olan görevleri yapmak zorundayız. Kaloriferler bu işin eğitimi almış kişilerce yakılmalıdır, kömür yakılırken üstten tutuşturulmalıdır. Bacaların temizliği mutlaka yapılmalıdır. Temiz hava solumak hakkımızdır.” ıfadelerini kullandı.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz