Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Biter mi Öğretmenin Çilesi…

29 Kasım 2013 Cuma, 09:52
Biter mi Öğretmenin Çilesi…

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 No’lu şube Başkanı Recep Tuncay, yaptırdıkları anket sonuçlarını açıkladı. Tuncay, anketlerden çıkan sonuca göre öğretmenlerin %89,2’nin borçlu olduğunu dile getirdi.
 
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 No’lu şube Başkanı Recep Tuncay,
“04-16 Kasım 2013 tarihleri arasında Türk Eğitim-Sen web sayfası ve 8 ayrı internet sitesi üzerinden yayınladığımız anket çalışmasına 16 bin 723 kişi katıldı.
 
“Herhangi bir borcunuz bulunmakta mıdır?” sorusuna ankete katılanların yüzde 89,2’si evet cevabı vermiştir. Borcu bulunanlara “Kime borcunuz bulunmaktadır?” sorusunu yönelttik. Buna göre yüzde 84,7’sinin bankaya, yüzde 6.8’inin eşe/dosta, yüzde 2.7’si esnafa, yüzde 0.2’si tefeciye borcu bulunuyor.
Ankete katılanların yüzde 93,8’inin kredi kartı var. Kredi kartı olanların da yüzde 42,2’si aylık dönem borcunun tamamını düzenli olarak ödeyemiyor.
Ankete katılanların yüzde 82,9’unun son 11 yıl içinde banka kredisi çektiğini görülüyor.
 
Ankete katılanların yüzde 27,4’ü banka kredisi ile ev ya da araba satın alıp, ödeme konusunda sıkıntı yaşadığı için satmak zorunda kaldığını belirtiyor.
Ankete katılanların yüzde 86’sı elektrik, su faturalarını ve yakıt giderlerini azaltmak için kısıtlama yaptığını ifade ediyor.
 
Ankete katılanların yüzde 71,8’i meyve-sebze alışverişlerini semt pazarlarından, yüzde 9,9’u manavdan, yüzde 16,3’ü süpermarketlerden/hipermarketlerden yapıyor.
Ankete katılanların yüzde 84,5’i gıda alışverişlerini yaparken kampanyaları takip ediyor ve indirimli ürünleri tercih ediyor.  
 
“Tükenmişlik sendromu, çalışanlarda yorgunluk, hayal kırıklığı, isteklendirme ve enerji kaybı, isteksizlik, işinden soğuma ya da işi bırakma şeklinde kendini gösteren bir sendromdur. Ankete katılanların yüzde 66,9’u kendini bu sendromun içinde görüyor.
 
öğretmenlerin yüzde 77,7’si yapılan toplu sözleşmelerde öğretmenlere yönelik kayda değer bir kazanım olmadığını düşünüyor.
Ankete katılanların yüzde 91,6’sı toplu sözleşmede memurlara 2014 ve 2015 yılları için verilen zam oranını yeterli bulmuyor.
“Türkiye’de en prestijli mesleği hangisidir?” sorusuna öğretmenlik cevabı verenlerin oranı sadece yüzde 4,7’buluyor.
Ankete katılanların yüzde 82.1’i çocuğuna ekonomik ve sosyal olarak iyi imkanlar sunduğunu ya da sunabileceğini düşünmüyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz