Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Bin Tutsağa 10 Yılda Yaptırılan Tünel

06 Eylül 2011 Salı, 11:11
Bin Tutsağa 10 Yılda Yaptırılan Tünel

Samandağ ilçesinde MS 1. yüzyılda dağdan gelen sel sularını önlemek için yaklaşık bin esire 10 yılda yaptırılan bin 380 metre uzunluğundaki Titus Tüneli, Hatay’a gelenlerin görmeden gitmediği yerler arasında yer alıyor. 
 
 
Kent merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki, Asi Nehri’nin Akdeniz’e ulaştığı yer olan Samandağ ilçesi, farklı turizm zenginlikleriyle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. 
 
 
Yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki sahili nesli tükenme tehlikesi altında bulunan caretta caretta ve yeşil kaplumbağaların (chelonia mydas) yumurtlama ve üreme alanlarından birisi olan Samandağ, deniz ve güneşinin yanı sıra tarihi mabetleriyle inanç, yöresel lezzetleriyle gastronomi ve zengin bitki örtüsüyle yayla turizmi gibi farklı alternatifleri bünyesinde bulunduruyor. 
 
 
Samandağ’a bağlı çevlik mevkisinde bulunan, yapılış hikayesi ve görüntüsüyle dikkati çeken Titus Tüneli de ilçenin önemli tarihi güzellikleri arasında yer alıyor. 
 
 
MS 1. yüzyılda dağdan gelen suların neden olduğu selin taşıdığı kum ve çakılların limanı doldurmasının engellenmesi amacıyla Roma ımparatoru Vespasian’ın emriyle yapımına başlanan, 130 metresi dağın oyulmasıyla bin esire 10 yılda yaptırılan Titus Tüneli, ilçenin görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri. 
 
 
Yaklaşık bin 380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindeki tünelin üst tarafının belli noktalarının kapalı olmasının yanı sıra yer yer açıklıklar bulunuyor. öğle saatlerinde güneş ışınlarının yansımasıyla muhteşem bir renk cümbüşünün ortaya çıktığı tünel, mühendislik harikası olarak nitelendiriliyor. 
 
 
Serin olmasının yanı sıra yer yer içerisinde kayaların bulunması nedeniyle sonuna kadar gidilmesi biraz zahmetli olan tünel, ziyaretçilerine adeta zamanda yolculuk yaptırıyor. 
 
 
Samandağ Kaymakamı Süleyman özçakıcı, yaptığı açıklamada, ilçenin farklı turizm alternatiflerini bir arada bulundurduğunu ve bunların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 
 
 
Titus Tüneli’nin ilçenin ziyaret edilen en önemli yerlerinden olduğunu ifade eden özçakıcı, buraya belli bir mesafeye kadar araçla, daha sonra yaya olarak gidilebildiğini kaydetti. 
 
 
Tünele defne kokuları arasında yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşün ardından ulaşılabildiğini belirten özçakıcı, şöyle konuştu: 
 
 
”Bir girişi ve çıkışı olan tünelimizin belli noktalarının açık olması nedeniyle bazı kesimleri aydınlık. Ancak dağın oyulmasıyla yapılan yaklaşık 130 metresi ise üstü kapalı olduğu için biraz karanlık. Duvar kenarında su kanallarının yanı sıra büyük kayaların bulunduğu tünelimizde yürüyüş yapmak biraz zor. Bu zorluğu göze alarak tünelin sonuna kadar gidenler bin 380 metrelik yürüyüşün ardından zengin bir bitki örtüsüne sahip Kapısuyu köyüne yakın bir yere ulaşabiliyor.” 
 
 
önceki yıllara kadar tünele girişinin biraz zahmetli olduğunu, buraya inmek için merdivenin bulunmadığını ifade eden özçakıcı, tünelin belli bir noktasına kadar gitmek isteyenler için bazı çalışmalar yaptıklarını söyledi. 
 
Hatay Valiliği, ıl özel ıdaresi ve Samandağ Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinin katkısıyla tünelin girişinin yer aldığı bölüme merdivenle tünele ulaşmayı sağlayacak kısa bir yol yaptıklarını belirten özçakıcı, ”Yılda yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret ettiği tünelimizde 270 bin lira ödenekle projeler yaptık. Merdiven ve yürüyüş yolumuzun yanı sıra tünelin dışarısında belli noktalara banklar koyduk. Zorlu ve güzel bir yolculuğun ardından Akdeniz’i görerek defne ağaçlarının altında serinlemek ve muhteşem manzarayı seyretmek isteyenler bu banklarda dinlenebilir” diye konuştu. 
 
 
KAYA MEZARLARI
 
Kaymakam özçakıcı, Titus Tüneli’ni ziyaret edenlerin, aynı mevkide yer alan kalker kayalara oyulmuş olan ve Romalılar dönemine ait önemli kişilerin mezarlarının yer aldığı, yöre halkı tarafından Beşikli Mağara olarak adlandırılan kaya mezarlarını da görmeden gitmediğini belirtti. 
Mezarların zaman içerisinde boşaltılmış olduğunu ifade eden özçakıcı, ilçe için önemli bir turizm zenginliği oluşturduğunu söyledi. 
 
özçakıcı, ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra çok farklı yöresel lezzetleri olduğunu sözlerine ekledi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz