Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Bilinçli Ekim Yapılmalı…

27 Nisan 2010 Salı, 11:04
Bilinçli Ekim Yapılmalı…

Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen zeytin çeşitleri, Hatay’da oluşturulan “Gen Bahçesinde” toplandı. Gen Bahçesinde, zeytinlerin, toprak ve iklim koşullarına uygunluğu araştırılarak, en verimli olanlar tespit edilip üreticiye önerilecek.
 
Antakya Zeytinyağı üreticileri Koruma Derneği Başkanı Yılmaz Dönmez yaptığı açıklamada, kentte “halhalı”, “savrani”, “elmacık”, “sarı haşebi”, “sarı ulak”, “karamani”, “sayfi”, ”gemlik” gibi zeytin çeşitlerinin ekildiğini ancak, yöre çiftçilerinin son yıllarda toprak ve iklim koşullarına bakmaksızın Marmara Bölgesi ya da başka yörelere özgü çeşitleri yöreye uyarlamaya çalıştıklarını bildirdi.
 
 
üreticilerin, toprak ve iklim uygunluğuna bakmaksızın bilinçsizce ektikleri zeytin fidanları hasada geldiğinde hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade eden Dönmez, bunun önüne geçmek amacıyla çalışmalarını yürüttükleri “Genç Bahçesi” kurma çabalarının sonuç verdiğini bildirdi. Dönmez, zeytin ekiminin bilinçli bir şekilde yapılması, hangi tür zeytinden nasıl bir iklim ve toprak koşulunda daha iyi verim alındığını belirlemek için Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi ile işbirliği kurdukları Gen Bahçesi sayesinde toprak ve iklim koşullarına uygunluğu araştırılarak, en verimli olanlarının üreticilere önerileceğini kaydetti.
 
 Proje kapsamında öncelikle Altınözü ilçesinde 20 dönümlük bir “Gen Bahçesi” oluşturduklarını belirten Dönmez, “Buraya Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yetişen yüzlerce zeytin çeşidinin ekimini yaptık. Amacımız, kuraklığa, soğuğa dayanıklı türleri belirleyerek, bilinçli bir zeytincilik yapmak. Bu şekilde yüksek kesimlerdeki topraklarımızı da değerlendireceğiz. Birim alandan maksimum kalite ve maksimum verim elde edeceğiz.” dedi. Kentte yaklaşık 15 milyon civarında zeytin ağacının bulunduğunu ifade eden Dönmez, geçen yıl yaklaşık 100 bin ton civarında zeytin ve 24 bin ton da zeytinyağı elde ettiklerini, bu proje ile kuraklığa, soğuğa dayanıklı türleri belirleyerek, bilinçli üretim yapacaklarını, bu sayede üretimi ve kaliteyi artıracaklarını kaydetti.
 
Hatay’daki zeytinlerden elde edilen yağın aroması ve asit oranının düşüklüğü nedeniyle ABD, Rusya, Suudi Arabistan gibi ülkeler tarafından büyük talep gördüğünü vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti: “Gen Bahçesi sayesinde, farklı aromalara sahip çeşitlerin de ekimini yapacağız. Böylece pazarımız daha da gelişecek ve farklı ülkelere ihracat yapabileceğiz. Hatay’da yetişen zeytinlerin ünü daha da artacak ve bu alanda söz sahibi olacağız.”Dönmez, “Gen Bahçesi”nde yapacakları çalışma sayesinde fidan üretimini yaygınlaştıracaklarını, farklı illere de zeytin fidanı gönderebileceklerini söyledi.
 
Zeytinin tek yıllık bir bitki olmadığını, bu nedenle, yanlış bir fidan çeşidi seçiminin üreticinin 3-5 yıllık emeğini bir anda silebileceğine dikkati çeken Dönmez, bu nedenle yaptıkları çalışmanın hem çiftçiler hem de ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz