Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Bilecik’teki Seçimlerin ıptali ıstendi…

31 Mart 2009 Salı, 17:14
Bilecik’teki Seçimlerin ıptali ıstendi…

CHP, Bilecik’te, seçimlere şaibe karıştığı gerekçesi ile sandıkların tekrar sayılmasını ve seçimlerin iptalini istedi.
 
 
Bilecik’teki Belediye Başkanlığı seçimlerinde, AK Parti’nin 111 oyla seçimi kazanması üzerine CHP seçimlere itiraz etti. Bilecik ıl Seçim Kurulu’na itiraz dilekçesi verilirken Bilecik Adliyesi önünde toplanan kalabalık sloganlar atarak seçim iptalini istedi.
 
 
ıl Seçim Kuruluna verilen dilekçeye ilişkin bir açıklama yapan CHP’nin Avukatı çağatay Karaahmet, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “AK Partili Belediye Meclis üyesi ve bu seçimlerde de Belediye Meclis üyeliğine aday olan Süleyman özdemir, sandık kurulunda görev almıştır. Bu yasalara aykırıdır. ‘Evet’ mührü yuvarlağın içine değil de parti logolarının üzerine basılmasına rağmen AK Parti oyları geçerli sayılmış, CHP’nin oyları ise geçersiz sayılmıştır. Bu şekilde 240’tan fazla oy tespit ettik. Belediye Yazı ışleri Müdürü ve AKP’nin mitinglerinde görülen Abdullah Tetik’te sandık kurulunda görev almıştır. Ayrıca geçersiz olan oyların miktarı seçimin sonucunu direk etkileyecek orandadır. CHP, sandıklar açılmaya başladığında, 93 sandıktan 72’sinde 1000’e yakın oyla öne geçerken, açılan son 23 sandıkta AKP öne geçmiştir. Sandık kurulları yasa gereği önce Belediye Başkanlığı sandığını açması gerekirken, muhtarlığı ve diğer sandıkları açmıştır. Buna benzer bir çok gerekçeyi sıraladık ve itiraz dilekçesini verdik” diye gerekçelerini sıraladı.
 
 
CHP Avukatı çağatay Karaahmet, gerekçelerin seçimin iptalini gerektirdiğini belirterek; “Saydığım bu gerekçeler sonucu, oyların sayım ve dökümünün tekrar yapılmasını istedik. Merkez ılçe Seçim Kurulu bunu kabul etmedi. Bizde ıl Seçim Kurulu’na hem sayım ve dökümün tekrar yapılması hem de seçimin iptalini istedik” diye konuştu.
 
(CıHAN)

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz