Belediye Meclisi Toplandı…

08 Ocak 2014 Çarşamba, 10:17
Belediye Meclisi Toplandı…

Antakya Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda Rüzgâr Enerjisi güllerinin yerleşim birimlerine uzaklığının 1000 m’den 350 m.’ye düşürülmesiyle ilgili ımar Komisyonu Raporu’nun oylamasında;14 kabul ve 14 red şeklinde bir sonuç çıktı.

Başkan Lütfü Savaş, CHP’li üyeler ile 3 AKP’li üye olmak üzere toplam 14 üye red oyu kullandı.
AKP’li üyelerin oyu kabul olurken, fire vermeleri dikkati çekti.

Belediye Meclisi’nde yaklaşık 5 yıldır ilk kez dün yaşanan bu gelişmenin özeti şöyle:
“Hatay ıl Genel Meclisi, RES adıyla bilinen Rüzgâr Enerjisi Santrali güllerinin yerleşim birimlerinden 1000 M uzaklıkta olması şeklindeki 1/25.000’lik plan uygulamasını değiştirerek, santralin yerleşim birimine uzaklığını 350 m’ye çıkartma kararı aldı.

ıl Genel Meclisi’ni bu kararı dünkü Antakya Belediye Meclisi toplantısında gündeme geldi ve ımar Komisyonu Raporu kabul edilirken, Komisyon üyesi M.ömer Dolar ise şerh koymak suretiyle teklife karşı çıktı, oylamada da hayır dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya ile üye M.ömer Dolar, RES’lerin yerleşim biriminden 1000 m uzaklıkta olmasının insan sağlığı açısından bir gereklilik olduğunu, değiştirilmesinin insan sağlığının hiçe sayma anlamına geleceğini savunurken, oturumu yöneten Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Komisyon’un verdiği raporun reddini ya da konunun yeniden incelenmek üzere Komisyon’a gönderilmesini istedi.

SAVAş, Komisyon Raporunu kabul eden AKP’li üyelere hitaben; “Arkadaşlar eğer bunu kabul ederseniz konuyu mahkemeye taşırım. Burada 1 milyon 500 bin Hataylı insanımızın sağlığı var. ınsan sağlığını hiçe sayamayız” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz