Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Bayezıd-i Bestami Restorasyonu

12 Haziran 2012 Salı, 11:47
Bayezıd-i Bestami Restorasyonu

Vali M. Celalettin Lekesiz, Bayezıt-i Bestami Türbesi’ni ziyaret ederek, inanç turizmi açısından ilimizin önemli merkezlerinden birisi olan türbede gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. 
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Türbenin restorasyonu, hem vakıf kültür varlığının yaşatılması ve korunması hem de turizme kazandırılması açısından önem taşıyor.
 
 
 
ıncelemelerin ardından gerçekleşen toplantıda, türbede şu ana kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi alan Lekesiz, yoğun bir ziyaretçi kitlesi olan türbenin restorasyon işi kapsamında, ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarının yeterli ve sağlıklı bir şekilde karşılanması için gereken bütün çalışmaların titizlikle yapılması talimatını verdi.
 
 
 
Lekesiz, bu kapsamda yapılması düşünülen; çevre düzenlemesi, yaya yolları, engellilerin türbeye çıkışını sağlayacak engelli asansörü, mutfak, kurban kesim ve pişirim yeri ile kesilen kurbanın ailece yenilebileceği hijyenik yemek masası düzeni, iki sosyal konut, misafirhane,  kadınlar ve erkekler için abdest alma yerleri, engelliler ve diğer vatandaşlar için lavabolar, klima sistemi, depo ve otopark konusunda gelinen aşama hakkında bilgi aldı ve görüş alış verişinde bulundu.
 
 
 
Restorasyon işi kapsamında ayrıca, niteliksiz yapılar sökülerek, Türbe, türbedar evi, su sarnıcı ve avlu restore edilerek orijinal yapıları ortaya çıkarılacak. Tüm bu çalışmaların türbenin siluetinin ön plana çıkarılması göz ardı edilmeden yapılmasını isteyen Lekesiz, çalışmaların en geç 2014 yılı Temmuz ayı içerisinde bitirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz