Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

BASK’tan MKÜ’ye Suçlama…

22 Kasım 2013 Cuma, 09:31
BASK’tan MKÜ’ye Suçlama…

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikası Hatay ıl Temsilciliği Onursal Başkanı Metin Yılmaz, Mustafa Kemal üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 20 günlük bebeğin dövülerek uyandırılmasından sonra, hemşirelerin anestezi teknisyenliği görevini yaptıklarını öne sürdü.

Mustafa Kemal üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde geçtiğimiz günlerde 20 günlük bebeğin dövülmesi vahşetini kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Metin Yılmaz, ‘Mustafa Kemal üniversitesi’nde şimdide anestezi teknisyenlerinin yapması gereken işi hemşirelerin yaptığı skandalı kamuoyu ile paylaşmayı bir görev biliyoruz’ dedi.


Geçtiğimiz günlerde 3.5 aylık bebeğin Prof. Dr. tarafından anestezi verilmesi ve doza bağlı olarak da bebeğin hayatını kaybettiği haberini basında yer aldığına vurgu yapan Metin Yılmaz:
Bu olay bir kez daha anestezi uygulamasının ne kadar hassas ve sonucunun da bir o kadar ağır bedeller ödendiğini ortaya koymuştur. Kaldı ki bu olayda uygulamayı yapan alanında uzman bir profesör. Bilim odağındaki bir kurum olan MKü Araştırma Hastanesi bu olayın bizlerden çok daha fazla bilincinde olmasını beklerken, MKü’ de anestezi teknisyenlerinin görevini hiçbir eğitimini almamış bir hemşirenin yapması bizleri dehşete düşürmüştür.

BASK olarak şimdiye kadar yaşanan tüm olaylarda kurumlarımızı yıpratmamak adına öncelikli kurum içinde diyaloglar ile çözme prensibimizden ödün vermedik. Bu olay bize intikal ettiğinde kurum yetkilileriyle görüşmelerde bulunduk. Anestezi ve Reanimasyon birim sorumlusu olarak Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim Turhanoğlu olduğu bildirildi. Ancak, Kasım ayı anestezi teknisyenleri nöbet listesinde 3 hemşirenin anestezi teknisyeni olarak görevli olduğunu, sorumlu alanında da bir hemşirenin adının geçtiğini görmekteyiz.

20 günlük bebeğin dövülerek uyandırılması olayında soruşturma devam etmekte. Acaba Hakkâri üniversitesinde yaşanan notları düşük vermekle tehdit edilip cinsel istismara zorlanan öğrenciler gibi, konuya şahit olan ve bizim bire bir olayın ertesi günü yüz yüze görüştüğümüz kişiler olayı doğruladıkları halde aynı şekilde tehditlerle ifadelerinde olay örtbas edilmiş midir soruşturma sonunda hepimiz göreceğiz.

‘Rektör Salih Güder’in taraflı ve olayı kapatmaya çalışanlardan aldığı bilgiler doğrultusunda “Saçlarından tutup koridorda sürürüm” cümlesi kullandığını düşünüyoruz. ınanıyor ve güveniyoruz ki Rektör Güder hemşirelerin anestezi teknisyeni görevi yapmasına ve olayların örtbas edilmesine izin vermeyecektir’dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz