Başkan’ın arıtma taşınacak sözü ne oldu?..

30 Ekim 2018 Salı, 11:46

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde Defne Muhtarlar Derneği Başkanı Muhsin Demirel öcülüğünde oluşturulan, kendilerine ‘ARITMA KONSEYİ’ adını veren bir gurup HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’la görüşmüş Turunçlu’da pis koku yayarak, halkı perişan eden Arıtma Tesisi’ nin taşınacağı sözü almıştı.

BAŞKAN SAVAŞ’IN BU KAÇINCI SÖZÜ?..

Defne Muhtarlar Derneği Başkanı Muhsin Demirel öncülüğündeki heyet; Başkan Savaş’ın Turunçlu’daki “Arıtma Tesisi’ni daha uygun olan bir yere, yerleşim alanı dışına taşıyacağız” sözü üzerine görüşmeden mutlu ayrılmıştı.

Görüşmeden hemen sonra basına bir açıklama yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Demirel; “Sorunu aile içi küçük bir mesele olarak değerlendirmiş ve sorun böylece çözülmüştür.” Değerlendirmesinde bulunarak Başkan Savaş’a hassasiyetinden ötürü teşekkür etmişti.

BAŞKAN SAVAŞ’I SÖZÜNDEN CAYMA NOKTASINA GETİREN NE OLDU?

Ancak görüşme gerçekleşeli henüz 10 gün olmamıştı ki; Başkan Savaş;  katıldığı bir radyo programında Defne ilçesinin kalbinde duran ve pis koku yayarak halkı perişan eden Arıtma Tesisi’ nin taşınmasının mümkün olamayacağını söyledi. Gerekçe olarak ta; HATSU ekibinin raporunu gösterdi.

Başakan’ ı yanlış bilgilendirdiği muhtemel HATSU ekibine göre; pis sular arıtmanın taşınması düşünülen bölgeye cazibeyle akmıyor. Bu nedenle taşınması çok maliyetli bir iş.

PEKİ, UZMAN BİLİRKİŞİ NE DİYOR…

Arıtmanın taşınması düşünülen yerle ilgili bilirkişi heyeti: “ Tüm derelerin; Asi Nehri dâhil akış yönü Büyükçat’ a doğrudur” şeklinde görüş bildirdi… “Yani pis sular o bölgeye zaten cazibeyle gidiyor… Bu nedenle olay bir maliyetten söz etmek mümkün olmadığı gibi; hiçbir maliyetin insan sağlığı önünde duramayacağı gerçeği göz ardı edilemez. Arıtma tesisi yaydığı pis kokuyla yerleşim alanının tam göbeğinde olması münasebetiyle bakteri yuvası olup, hastalık yaymaktadır…”

… VE BAŞKAN SAVAŞ TEKRAR ARITMAYI TAŞIMA SÖZÜ VERDİ…

Geçtiğimiz hafta sonunda Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ile Defne ilçesi CHP İlçe Başkanı, Akdeniz Mahallesi sakini ve bir kısmı STK temsilcisinden oluşan heyeti kabul eden BŞB Başkanı Lütfü Savaş, bu konu gündeme getirildiğinde gerçeklere daha fazla direnmedi ve “arıtmayı oradan taşıyacağız” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Akdeniz Mahallesi’ ndeki arıtma tesisinin en kısa sürede başka yere taşınması için çalışma başlatıldığını bildirdi. Başkan Savaş açıklamasının devamında “Turunçlu Mahallemizde bulunan arıtma tesisi sorununun en kısa zamanda çözülmesi ve şartlar dâhilinde başka yere taşınması yönünde çalışmalara başlandı. Sağlıklı ve temiz bir memleket için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”ifadelerine yer ver verdi…

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz