Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Başkan Yeral; Biz Türk Milletiyiz…

15 Mart 2013 Cuma, 21:08
Başkan Yeral; Biz Türk Milletiyiz…

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Kurucusu ve Genel Başkanı Ali Yeral, yeni Anayasa’da Türk’lük ve Türk Milleti tanımlarının kadırılmasından rahatsızlık duyduklarını söyledi. EHDAV Başkanı Ali Yeral ile Yeni Anayasa, Yeni Anayasa’dan Türklük tanımının çıkarılması, Türk Milleti tanımının kullanılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirirken, özellikle Türkiye-Suriye krizi döneminde Türkiye-Suriye düşmanlığının ve bölünme planlarını Amerika yaptığını yinelerken, Yine bunun bir Amerikan planı olan Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
 
 
ıran, Irak ve Suriye’nin bölünmesinin ve bölgede kurulacak bir Kürt devletinin Türkiye’nin de bölünmesi anlamına geldiğini herkesin bilmesi gerektiğini ve anlaması gerektiğini işaret eden Ali Yeral, Yeni Anayasa çalışmalarını değerlendirirken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyduğunu vurgulayarak konuşmasına başladı.
 
 
MıLLıYETçıLıK IRKçILIK ANLAMINA GELMEZ
 
 
Ali Yeral, Milliyetçiliğin ırkçılık anlamına gelemeyeceğine vurgu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü:‘Milliyetçilik ırkçılık anlamına gelmez, nasıl ki Almanlar, Amerikalılar, Rus ve çinliler kendilerini millet olarak tarif ediyorlarsa, biz de kendimizi Türk Milleti olarak kendimizi tarif ediyoruz. Bununla da iftihar ediyoruz. Ama bu ne zaman ırkçılığa döner ve diğer ırklar dışlanırsa, o zaman yanlış olur.
 
 
Türkiye’nin olmaz ise olmaz kanun ve maddeleri vardır. Bunları kesinlikle göz ardı etmemek lazımdır. Anayasa çalışmasında Türkü, Kürdü, Aleviyle birlikte Hıristiyan, kesiminin hak ve hukukunu savunacak, kendilerini Anayasanın içinde hissettirecek maddeler konulmalıdır diye düşünüyoruz. Ama şu ana kadar çok sayıda Anayasalar gördük, yazıldı, çizildi, uygulandı. Birlik ve beraberlik konusunda ve özellikle vatandaşların eşitlik konusunda uygulamada bunları görmedik. 
 
Biz uygulama konusunda özellikle vatandaşlara kağıt üzerinden çok akıllarda, fikirlerde eşitlik yana olmalarını, yine devlet ile vatandaşlık ilişkilerini yürütülmesini savunuyoruz. Anayasa çıkarmış ve maddeye yazmışsınız, herkes dilinde, mezhebinde, dininde, ideolojisinde eşittir ve Devlet bütün vatandaşlara aynı mesafededir, demişsiniz. Tatbikatta ve uygulamada bunu göremiyorsa, yazılan anayasanın hiçbir hükmü kalmaz. Onun içindir ki Anayasa’nın önce akıl ve beyinlerde yazılması gerekir. Kağıt ve kitapçıklarda olmasını savunuyoruz’.
 
 
ıRAN’IN VE SURıYE’NıN BöLüNMESı, TüRKıYE’NıN BöLüNMESı DEMEKTıR
 
 
Ali Yeral, Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunlara dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘özellikle Türkiye’miz üzerinde çirkin oyunlar sergileniyor. Büyük Ortadoğu Projesi ile Suriye’nin bölünmesi isteniyor, Irak zaten üç bölge, aynı senaryo komşumuz Suriye üzerinde oynanıyor. Biz tamamen bunlara karşıyız, ne Irak’ın, ne ıran ve Suriye’nin bölünmesini istemiyoruz. Onların bölünmesi demek Türkiye’nin bölünmesi demektir. 
 
 
çünkü Irak’tan sonra Suriye’nin bölünmesi kesinlikle Türkiye’nin de çok yakında falan bölgesi Kürdistan, biraz ıran’dan, biraz Irak’tan, biraz Suriye’den ve çok büyük bir bölümü Türkiye’den koparılarak “Büyük Kürdistan” amaçlanıyor, büyük Kürdistan bir Ortadoğu Projesi dahilindedir. Büyük ısrail’in iki nehir üzerinde hayali kurulan ve büyük ısrail Devleti’nin önü açılmaya çalışılıyor. Biz bu oyunları çok gördük. özellikle “Arap baharı” adı altında revaç görmektedir. 
 
 
Maalesef özellikle ıslam ülkelerinde ve körfez bölgelerinde hatta yurdumuzda kişi ve cihetler onlara çanak tutmaktadır. Biz Türkiye’nin bölünmesini istemediğimiz için Suriye’nin, Irak’ın bölünmesini istemiyoruz. Bütün bunlar Türkiye’nin bölünmesi anlamına gelir, bu ancak ve ancak ısrail siyonizmine ve Amerikan emperyalizmine hizmet eder ki, buna aklı başında vatanperver hiçbir vatandaşımız kesinlikle kabul etmez diye düşünüyoruz’.
 
 
BöLGEDE BıR ALEVı-SüNNı çATIşMASI YARATILMAK ıSTENıYOR.
 
 
Ali Yeral, bir Alevi-Sünni çatışmasının bölgede büyük bir felaket olacağını bunun için herkesin sağduyulu olması gerektiği çağrısında bulunurken, konuşmasına şöyle devam etti: ‘Gerek Amerika’nın, gerekse NATO ve Avrupa Birliğinin tüm bölge ülkeleri ve özellikle ülkemiz üzerindeki çirkin senaryoları konusunda hepimizin uyanık olması lazımdır. Hepimiz elimizi taşın altına koymamız lazımdır. çünkü Allah korusun bölünmeye, bir ırk savaşı, bir Alevi-Sünni ıslam ülkelerinin kapsayacak bir şii-sünni çatışmasında hepimiz zarar görürüz. ülkemiz başta olmak üzeri, Suriye, Irak ve ıran dahil Suudi Arabistan’da görür. çünkü hepimiz aynı gemideyiz, aynı bölgedeyiz, bu geminin su almaması için birer vatandaş olarak, herkesin bu konu üzerinde düşünmesi gerekir diye düşünüyoruz’.
 
 
NıYE TüRK MıLLETı LAFINA GOCUNUYORLAR?
 
 
Ali Yeral, yeni Anayasa’da Türk Milleti tanımının kaldırılmak istenmesine yönelik tepkisini şöyle dile getirdi:‘Ne diye gocunuyorlar biz bunu anlamıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük önderin dediği gibi “Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk milleti denir.” Bundan birilerinin alınmasına gocunmasına gerek yoktur. Tabi ki Türkiye’de farklı ırklar vardır. Burada hem Türk vardır, hem Kürt vardır, hem Arap vardır, hem Abaza, çeçen vardır. Neticede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız, Türk Milletine mensubuz, farklı ırklarımız, farklı mezheplerimiz, inançlarımız olsa da, kesinlikle aynı gemide ve aynı millete mensubuz bunun bir şekilde çıkarılmaya çalışılması veya bunun bir şekilde yok edilmeye çalışılması bizi kötü şekilde bölünmeye ve kutuplaşmaya götürür’.
 
 
BıZ YURT DIşINDA KENDıMıZı TüRK DıYE TARıF EDıYORUZ.
 
 
Türkiye’de yaşayan insanların kendilerini yurt dışında Türk diye tarif ettiklerine dikkat çeken Ali Yeral, konuşmasının sonunda şu görüşlere yer verdi:‘Türk Milleti kavramları üzerinde ağır söylemler olduğunu duyuyoruz. Dediğimiz gibi bunun ırkçılıkla alakası yoktur. Irkçılık olmadıktan sonra başka ırklar, başka inançlar başka felsefe deki insanları dışlamadıktan sonra, bunun hiçbir mahsuru yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsi Türk Milletidir. 
 
 
Biz yurtdışına gittiğimiz zaman, orda da burada da kendimizi bu Türk’tür, Türk vatandaşıdır diye tanıtıyoruz. Herhangi bir beisi yoktur. Tabi yöneticilerin bu konuda daha dikkatli olması lazımdır. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin ana temellerini, ana maddelerini kanunlarının tartışmaya açılması, şüphelerin uyandırılması, doğru bir şey değildir. Hepimizi rencide eder. Diye düşünüyoruz’.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz