Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Başkan Savaş koltuğuna yakışıyor…

30 Ocak 2013 Çarşamba, 09:56
Başkan Savaş koltuğuna yakışıyor…

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı Tarafından Düzenlenen Bölge Toplantılarının 10.’su Adana’da gerçekleştirildi. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı Divan Heyetinde yer alan Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile AK Parti Hatay ıl Yönetim Kurulu üyesi Mehmet şükrü çuhadaroğlu görevlerini başarı ile yerine getirdiler.
 
AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen bölge toplantılarının 10.’su Adana TüYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Ekonomi Bakanı Zafer çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı ömer çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Menderes Türel, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir ünal, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, H.Bayram Türkoğlu, Orhan Karasayar, Mehmet öntürk, Hatay ıl Başkanı ısmail Kimyeci, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Merkez ılçe Başkanı Emrullah Gülen, ıl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Atıç, ıl Kadın Kolları Başkanı Alev Seçmen, Ak Parti ilçe başkanları, yönetim kurulu üyeleri, belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ile Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep ve Kilis illerinin milletvekilleri, il başkanları, teşkilat mensupları ile çok sayıda partili iştirak etti. 
 
TüYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını Adana ıl Başkanı Ziyaettin Yağcı yaptı. Yağcı, “Bugün Adana için çok özel bir gün. Zaten iftiharımız olan, bundan sonra da iftiharımıza iftiharlar katacak olan ömer çelik kardeşimiz bizi yıllar süren bakan hasretimize kavuşturdu. Bize şehrimize ve teşkilatımıza bu mutluluğu yaşatan genel başkanımıza teşekkür ediyorum. Allah bu mutluluğumuzu hepimize daim etsin” dedi.
 
TüREL: “ADANA’NIN şANSI çELıK’ıN BAKANLIğI ıLE ARTTI”
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Menderes Türel de konuşmasına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atanan Adana Milletvekili ömer çelik’i tebrik ederek başladı. Türel, “Sayın ömer çelik, Adana için büyük bir kazançtır. Yeni almış olduğu görev çerçevesinde Adana’nın şansı daha da artmıştır. Adana’nın bundan sonra daha da güçlendiğine şahit oluyoruz” dedi.
Türel, toplantıya gösterilen ilginin AK Parti’nin başarı bayrağının burçlarda dalgalanacağının göstergesi olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: 
“Bu bölge Türkiye’nin en önemli bölgelerinden. Genel Başkanlık olarak bu bölgedeki çalışmalarımızı çok büyük dikkatle sürdürüyoruz. AK Parti bugüne kadar hep önemli reformların ortaya konması için ciddi adımlar attı. Büyükşehir Yasası da belki başlangıçta bazı sıkıntılar getirmiş olabilir. Türkiye’de pek çok alt birim belediye bu yasa ile kapanıyor. Ancak, yasa sayesinde hizmetin daha verimli daha hızlı gidebilmesini sağlanacak. Böyle reformist kararları ıtalya gibi batılı ülkeler iflasın eşiğine geldiğinde atarken biz tam tersini yapıyoruz. Bugün dünyada parlayan bir ülke olabilmiş isek bu cesaret ve kararlılığımız sayesindedir. Belde belediyelerinin kapatırken amacımız ilçe belediyelerimizi büyükşehir belediyelerinin hizmet standardına kavuşturmaktır.”
 
Bundan sonra Büyükşehir Belediyeleri Kanunu gereği olarak bütçelerinin yüzde 10’unu köyden mahalleye dönüşen merkezlere aktaracağını vurgulayan Menderes Türel,
“Bu bile yasanın vatandaşın hizmetine yönelik bir çalışma örneği olması açısından son derece önemli. AK Parti hiçbir zaman popülist politikalara yönelmedi, her zaman doğruları söyledi. Dünya milletleri arasında saygın bir yer almak istiyorsak bu tür reformları yapmak ve devam ettirmek zorundayız. AK Parti iktidarı sayesinde Türkiye’de bugün milli tank, milli helikopter, milli insansız hava aracı yapılabiliyor, eskiden hayal bile edilemeyen milli uçak gibi şeylerden söz edilebiliyor” dedi.
 
Yerel seçimlere kısıtlı zaman kaldığına da dikkat çeken Türel, yerel seçimlerin ardından da Türkiye’de ilk defa halkın cumhurbaşkanını seçeceğini belirterek, teşkilat mensuplarının kalan bu süreci çok iyi değerlendirmesi gerektiğini anlattı.
 
AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir ünal da illerin el ele vererek kalkındığını görmenin sevindirici olduğunu ifade etti. ünal, “şehirlerin ruhu varsa ve o ruhu yaratan nedir diye düşündüğümüzde o şehirde yaşayanların o şehre kattıklarıdır aslında. O yüzden AK Parti belediyeciliği, daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan belediyeciliğidir. Bunun özü de o şehirde yaşayan insanı evinde, sokağında, mahallesinde mutlu etmek, emin olarak yaşamasını sağlamaktır” diye konuştu.
 
çAğLAYAN: “ONAYLANMIş BıR EKONOMıMıZ VAR”
 
Ekonomi Bakanı Zafer çağlayan da, “Adana’nın da çukurova’nın da milletvekiliyim, fahri bakanıyım demiştim. Artık fahri bakana gerek yok. Aslı var. Adana’nın çok önemli bir bakanı var” diyerek sözlerine başladı. çağlayan şöyle devam etti: 
“7 ilin çok değerli temsilcilerinin olduğu, yerel seçim startının verildiği bir noktada ben sizlere göğsümü gere gere Türkiye ekonomisinin nereye gittiğini söylemek istiyorum. çok değil 10 sene önce Türkiye nereye gittiğini bilmeyen bir yapıda iken bugün ülkeyi bir dünya devi yapma noktasına getirdik. Başbakanımız bunun için önümüze 2023 hedefini koydu. Dünyanın neresine gidersek gidelim, nereden gelirlerse gelsinler muhataplarımızın da ifade ettikleri çok önemli ekonomik başarılar elde ettik. 10 yıl önce Türkiye’nin ihracatı 36 milyar dolardı. IMF’den 1 milyar dolar borç almak için saatlerce kapıda beklediğimiz noktadan bugün geldiğimiz nokta IMF’nin 23 milyar dolar borcunu ödeyip üstüne alın bunu harcayın, dilediğiniz gibi kullanın diye 5 milyar dolar verecek seviyeye geldik. 
 
Başka ülkelere bağlı iken, başka ülkelerin bize bağlı olduğu bir ülke haline geldik. 2008 küresel krizini çok iyi hatırlayın. Tüm dünyayı kasıp kavuran bir yapıya dönüştü. Sayın Başbakan’ın çok önemli bir ifadesi var ‘Bu kriz Türkiye’yi teğet geçecek’ dedi. Bu ifadesi muhalif siyasilerce zaman zaman alay konusu oldu. Ama zaman öyle gösterdi ki ekonomik istikrarı ile bu kriz Türkiye’ye vız geldi tırıs gitti. Artık ülkemizin 2008 küresel krizi ile test edilmiş, onaylanmış bir ekonomik başarısı var. Gerek yaptığımız seyahatlerde ve görüşmelerde bütün devlet bakanları ve başbakanları Türkiye’nin bu ekonomik başarıyı nasıl gerçekleştirdiğini soruyor. 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi olan bir Türkiye hedefimiz var. ıktidarımız döneminde yaptıklarımızla bunu gerçekleştirecek gücümüz de var. Ancak daha almamız gereken mesafeler, yollar var. önemli çalışmalar yapmaya devam ediyoruz.”
çağlayan, yerel seçimlerde Mersin’de ve bölgedeki bütün illerde belediye başkanlığını kazanma konusunda son derece iddialı olduklarını da söyledi.
 
çELıK: “EVEREST’ıN HıMALAYALARI OLALIM”
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin çelik ise, bugüne kadar AK Parti’de ve kabinede yapılan hiçbir görev değişikliğinin küskünlüğe, kırgınlığa ya da çatlamaya yol açmadığına dikkat çekti. Hiçbir başarının tesadüfi olmadığının altını çizen çelik, “Bugün hükümet olarak başarılı olmuşsak bu Allah’ın lütfudur. Ancak, arkadaşlarımızın çalışmalarını, gayretlerini unutmayacağız” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş’in AK Parti’nin nasıl çalıştığını öğrenmek için AK Parti Genel Başkanlığı’na bir ajan gazeteci gönderdikleri yönündeki konuşmasını anımsatan çelik, “Biz hangi başarıya imza atsak birisi buna bir Kulp bulacak, takoz olacak. Bunlara bakmadan, takılmadan işimize bakacağız, çalışacağız. Himalayalar olmazsa Everest olmaz. Başbakanımız bizim için Everest’tir. Ancak her birimiz rehavete kapılıp üzerimize düşeni yapmazsak, birer Himalayalar olmazsak Everest’te olmaz. Bu sebeple Meseleyi çok sıkı tutmak zorundayız” diye konuştu.
 
Son olarak kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanı ömer çelik, yerel yönetimlerin partisi açısından önemine işaret ederek “Bizim için yerel yönetimler başkanlığının müstesna bir yeri var. Yerel Yönetimler, en stratejik başkanlıktır. önümüze Ankara’da büyük engeller çıkarıldı. Ama biz yerelde vatandaşlarla temas ederek, bu ülkenin her karışına AK Parti’nin damgasını vurarak yürüyerek bugünlere geldik. AK Parti’nin temel felsefesi yerel yönetimlerdir” dedi.
Türkiye’nin bugün ekonomide, siyasette, demokraside geldiği noktanın bütün dünyanın dikkatini çektiğini ve gıpta edildiğini anlatan çelik, “ışini iyi yapan, halktan gücünü alan, kendine inanmış kararlı bir iktidar var. Ama bu işin asıl kahramanlar ismini bilmediğim, arka sıralarda oturan mahalle temsilcileridir. Demokrasinin, hukukun gücü onlardır. O sebeple genel başkan yardımcılarımızdan milletvekillerimizden, belediye başkanlarımızdan önce onlardan başlıyorum.
ılk genel seçimde buradaki bütün belediyeler AK Parti’li olursa bu toplantı bir anlam ifade eder” dedi.
 
üretilen her hizmetin ortak bir çalışmanın ürünü olduğunu vurgulayan çelik, “Biz her işimize ortak imza atarız. Bir ilde ne oluyorsa orda bakan da olsa milletvekilleri de olsa ortak hizmet ediliyordur. Milletvekillerimiz birlik ve bütünlük içinde ne kadar hareket ediyorsa o ile daha fazla hizmet gelmektedir. Her ile yapılan hizmetin arkasında ortak imza vardır. Daha 10 yıl önce haritada yerini bulamayacak yerlere ulaşmış, ekonominiz IMF ye borç verecek noktaya gelmişse, Türkiye markası herkes tarafından bilinen bir marka haline gelmişse bu kadroların ortak çalışması ile olmuştur. Esas olan sahip olduğumuz görevde ne kadar hayırla anıldığımızdır. Bizim yol arkadaşlığımız bir siyaset, bir iktidar arkadaşlığı değil bir kader arkadaşlığıdır. Bu millete hizmet için bu iktidarı Allah bize nasip etti.
 
Bir insanı insanlığından utandıracak ırkçı ifadeler, siyaset yapan bir ana muhalefet milletvekili tarafından dillendiriyor. 10 yıl boyunca devlet içindeki çetelere karşı nasıl mücadele etmişsek sosyal alanda yaratılmak istenen bölücü, ırkçı statükoya yine biz muhalefet edeceğiz” dedi.
Konuşmadan sonra AK Parti çukurova ılçe Başkanlığı tarafından ömer çelik’in bakanlığı dolayısı ile hazırlanan sürpriz kutlama pastası kürsüde çelik tarafından kesildi. Daha sonra toplantıya katılan protokol üyeleri kürsüye gelerek toplu fotoğraf çektirdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz