Başkan Savaş ilimizi temsil etti…

09 Mart 2015 Pazartesi, 14:10
Başkan Savaş ilimizi temsil etti…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İstanbul’da Suriyeli sığınmacıların sorunlarının görüşüldüğü toplantıya katıldı. Adil İşçilik Derneği(FLA) ile Etik Ticaret İnisiyatifi’nin(ETİ) düzenlediği toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, Avrupa Birliği bürokratları, işçi sendikaları temsilcileri, yerli ve yabancı akademisyenler ile yerel yönetimler katıldı.
Ağırlıklı olarak Suriyeli çalışanların Türkiye’deki statüleri ve çalışma şartlarının konuşulduğu toplantıda Hatay’ı temsil eden Başkan Lütfü Savaş, programda olmamasına rağmen gelen talep üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.
Konuşmasında Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye’ye ve Hatay halkına yeterince yardım edilmediğini vurgulayan Başkan Savaş; “Yukarıda atlar tepişirken maalesef olan alttaki karıncalara oluyor” diyerek batılı katılımcılara anlamlı bir mesaj verdi.
Programdaki batılı konuklara; “Ortadoğu’daki ateşin söndürülmesi için kendi devletlerinize çağrıda bulunun” diyen Başkan Savaş, Hatay halkının çok kültürlü ve mezhepli yapısından bahsederek; “Biz öyle ya da böyle bu sorunun üstesinden geleceğiz. Önemli olan Ortadoğu’daki bu kardeş kavgasının sona ermesidir” dedi.
Ortadoğu’daki kavganın önemli sebeplerinden birinin büyük güçlerin enerji mücadelesi olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, kardeş kavgasının bitirilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti. Savaş, Hatay’da yaşanan toplumsal komplikasyonları çözmenin yolun da Ortadoğu’daki yangını söndürmekten geçtiğini ifade etti.
“Hatay’a gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, bürokratlar bize Suriyeli sığınmacıların adaptasyon sorununun nasıl aşılacağını soruyor” diyen Başkan Savaş; “Biz üç nesildir Almanya’ya işçi gönderdik. Hala adaptasyon problemi yaşıyorlar. Bülbülü altın kafese de koysan ‘ah vatanım’ der. Bu nedenle mülteciler için olabilecek en iyi çözüm; savaşı sonlandırarak bu insanların evlerine dönmelerinin yolunu açmaktır” dedi.
Uluslararası platformlarda bu konunun daha sık gündeme getirilerek bir bilinç düzeyine erişilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Savaş; “Bu sorunun kökünde enerji mi var? Doğalgaz güzergâhı mı var? Yukarıdaki atlar tepişirken alttaki karıncalarda mı bir sorun var? Bu problemin ana sebeplerini ve ateşin nerelerden kaynaklandığını bulmak gerekir” cümleleriyle Batılı katılımcıları ince bir mesaj verdi.
Konuşmasını; “Yolumuz uzun, atacak çok adım var. Herkesin bir ucundan tutup bu sorunun çözümü için çalışması gerekir” sözleriyle tamamlayan Lütfü Savaş, çözüme katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Toplantıda söz alan Hatay Büyükşehir Belediyesi Dış ilişkiler Koordinatörü İbrahim Karaağaç ise Suriyeli sığınmacıların eğitim konusunda ciddi sorunlar yaşadığını ifade ederek bunun ileride daha ciddi toplumsal problemlere sebep olacağını söyledi. Avrupa Birliği yetkililerine çağrıda bulunan Karaağaç, eğitime destek isteyerek; “Madem Suriyeli sığınmacı işçilere Türk işçilerle aynı hakları verilmesi isteniyor siz de Türk öğrencilere tanıdığınız Avrupa’da okuma hakkını Suriyeli öğrencilere tanıyın. Bu savaş bittiğinde Suriye’de beyin gücü hazır olsun” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz