Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Basın Var Olma Savaşı Vermekte…

23 Kasım 2011 Çarşamba, 10:02
Basın Var Olma Savaşı Vermekte…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekilleri Mehmet Ali Ediboğlu, Mevlüt Dudu ve CHP’li 20 milletvekili yerel basın ve yayın kuruluşlarının yaşadığı sorunların araştırılması ve mevcut sorunların çözümünün sağlanması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına, Meclis Araştırma önergesi verdikleri bildirildi.     
 
 
 
 
Ediboğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Basın Yayın Enfermasyon Genel Müdürülüğü’nün verilerine göre, ülke genelinde 2 bin 361 gazete, 215 televizyon kanalı ve 951 radyonun yerel bazda yayın yaptığını belirtti.     
 
ülkede yerel gazete ve televizyonların sayısının resmi rakamlardan daha fazla olduğu ileri sürüldüğünü ifade eden Ediboğlu, TBMM Başkanlığına verdikleri önergede şunları kaydetti:     
 
 
 
 
”Yerel basın, yayın kuruluşları kamuoyunda farklı seslerin duyulması ve toplumun yerel taleplerin dile getirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Etkinliği artırılmış ve güçlendirilmiş yerel medya, demokrasimizin güçlendirilmesi ve devamlılığının sağlanmasında ulusal düzeydeki medya kuruluşları kadar potansiyele sahiptir.
 
 
 
Ulusal çaplı basın, yayın organları ülkemizdeki iletişimin ana damarları ise, yerel medyamız da iletişimimizin kılcal damarlarıdır. Taşıdıkları bu öneme ve potansiyele karşın, yerel gazetelerin ve televizyonların büyük çoğunluğu maddi zorluklar içinde yayınını, devam ettirmeye çalışmakta, var olma savaşı vermektedirler.
 
 
Bu olgular dikkate alınarak, yerel basın, yayın kuruluşlarımızın yaşadığı sorunların araştırılması ve mevcut sorunların çözümünün sağlanması amacıyla Anayasa’nın 98’nci, TBMM içtüzüğü’nün 104 ve 105’nci maddesi uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ederim.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz