Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Basın sansürsüz olur…

24 Temmuz 2009 Cuma, 09:34
Basın sansürsüz olur…

    Antakya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, 4734 sayılı kamu ihale yasasında sürekli yapılan değişikliklerle sansürün ne sözde ne de özde kaldırılmadığının bir işareti haline geldiğini ileri sürdü.
 
    Abdullahoğlu, yazılı açıklamasında, Türk basınından sansürün kaldırılışının 101. yılına girilmesine rağmen, hala yerel gazetelerin bir nevi resmi ilan baskısıyla karşı karşıya olduğuna dikkati çekti. Osmanlı padişahlarından Abdülhamit’in 1908 yılında basından sansürü kaldırdığını belirten Abdullahoğlu, şöyle devam etti: “Günümüzde 4734 sayılı kamu ihale yasasından sürekli yapılan değişikliklerle sansürün ne sözde nede özde kaldırılmadığının bir işareti haline geldi.
 
    Padişahlar bile zaman zaman basından sansürü kaldırırken, günümüzde Cumhuriyet rejimine rağmen siyasi iradenin özellikle 4734 sayılı kamu ihale yasasıyla birlikte yerel basına ağır yaptırımlar getirdi.
 
    Demokrasiyle yönetilen ülkemizin basınına özgürlüğü kısıtlayan 3. dünya ülkesi özelliğine ne acıdır ki korumaya devam etmektedir.” Abdullahoğlu, yerel basının hala resmi ilanları yayınlanıp yayınlanmaması çelişkisiyle, 4734 sayılı yasanın üzerlerinde demokrasi kılıcı gibi siyasi irade tarafından sallandıkça, Türk basınında hiçbir zaman sansürün kalkmadığını göstermeye devam edeceğini öne sürdü.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz