Basın hiç bir zaman özgür olmadı…

24 Temmuz 2014 Perşembe, 10:49

 

Türk Basın’ından sansürün kaldırılışının 106. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, sansürün hiçbir zaman kalkmadığını öne sürdü.

Siyasilerin hala sansürü kendilerine ilke edindiklerini iddialarında yer veren Başkan Ahmet Abdullahoğlu, ‘İşte son zamanlarda yandaş-candaş medyadaki satılmayan kalemlerin makaleleri veya haberleri yayınlanmayarak birer birer kapının önüne konulmaları, sansürün hiçbir zaman kalkmadığını göstermiyor mu?’ değerlendirmesinde bulundu.

106 yıl önce Osmanlı Padişahı Abdulhamit’in 24 Temmuz 1908 yılında Türk Basın’ından sansürü kaldırdığını, oysaki günümüzde Türk Basın’ı 24 Temmuz’u ciddi anlamda bir basın bayramı olarak kutlayamadığına vurgu yapan Başkan Ahmet Abdullahoğlu, Sansür’le Basın’ı, susturmanın en kolay yol olduğunun altını çizdi.

Padişahlar sansürü kaldırırken, günümüzdeki siyasilerin hala sansürü kendilerine ilke edinmelerine rağmen, demokrasiden söz etmelerinin çift yüzlülüklerini ortaya koyduğunu dile getiren Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, görüşlerini şöyle dile getirdi:

‘Osmanlı padişahları, Basın’dan sansürü kaldırırken, Sözüm ona demokrasi ile yönetilen ülkemizde Padişah özentilerinin sansürü fiilen sürdürmeleri, Cumhuriyet rejiminde siyasi iradenin Basın’a ağır yaptırımlar getirmesi, Demokrasiyle yönetilen ülkemizin Basınına özgürlüğü kısıtlayan 3. Dünya ülkesi özelliğini ne acıdır ki hala korumaya devam etmektedir.

Her yıl sansürün yumuşatılması beklenirken, aksine TCK, RTÜK yasalarından sonra illerde yeni kurulan Basın İlan Kurumu şubeleriyle yerel basanın gelirleri azalırken, Basın emekçileri de maalesef işsiz kaldıkları bir gerçektir’.

GAZETECİLİĞİ GAZETECİ OLMAYAN YAPIYOR

Günümüzde hala gazetecilerin gerçek anlamda gazetecilik yapamadığını, gazeteci olmayanların gazeteciliği çıkar amaçlı yaptıklarını mesajında dile getiren Ahmet Abdullahoğlu, ‘Günümüzde artık gazeteci olmayanlar gazeteciliği yapmaktadır. Bir dilekçeyle hala gazetelerin kurulmasına imkân verilmesiyle basın artık deneyimsiz, çıkar amacı güden insanların kuşatması altında bulunmaktadır. Gerçek gazeteci olmayanların, hala günümüzde maalesef sansürü kendilerini ilke edinmişlerdir. Sansürden medet bekleyenlerin, demokrasi haini olduklarının farkına varmalılar’ eleştirisinde de bulundu.

Ahmet Abdullahoğlu, 24 Temmuz’un gerçek gazetecilerin dayanışma günü olmasını temenni ettiği açıklamasında ayrıca, ‘Dileğimiz artık gazetelerin bir dilekçeyle kurulmamasıdır. Gazetecilik mesleğinin, çıkarı uğruna, demokrasiye ihanet eden, Kişi hak ve özgürlükleri yerine çıkarı uğruna kalemini satmayanların dayanışma gününü kutladığı bir gün olmasını temenni ediyorum’ görüşüne yer verdi.

GAZETECİLER HALA DEMİR PARMAKLIKLAR ARKASINDA

Günümüzde yandaş-candaş medyanın övgülerinden güç alan siyasi iktidar, halkı ve ülkesi uğruna görevini yapmaya çalışan gazetecileri demir parmaklıklar arkasında tuttuğuna dikkat çeken Başkan Abdullahoğlu, “Sansürün en açık örneği; bugün ülkemizde onlarca gazetecinin düşündükleri, söyledikleri ve yazdıkları nedeniyle haksız, hukuksuz şekilde demir parmaklıklar arkasında tutuklu olmasıdır. Gazetecilere yönelik bilinçli bir şekilde korku, sindirme, tehdit senaryoları üretilmekte ve oynanmaktadır. Gazetecilerin kendini güvencede hissedememesi, işten atılma korkusu, hapis tehdidi gibi nedenlerle basın çalışanlarının birçoğu yazarken artık ‘suya sabuna dokunmama’ kaygısı taşımaya başlamıştır.

Görünen o ki siyasi iktidar eleştiri değil, övgü istemektedir. Ama maalesef yandaş, candaş, besleme medyadaki satılmayan kalemlerde siyasi iktidarın yanlışlarını dile getirmelerinden dolayı, yazıları veya makaleleri yayınlanmayarak birer birer siyasi iktidarın hışmına uğrayarak kapı önüne koyuluyorlar. Sansürün filen devam ettiği ülkemizde ne acıdır ki, artık gerçek gazetecilerden çok, sermaye çevreleri ve holdinglerin basını kuşatmaları, Türkiye’deki Basının nedenli durumlara düştüğünün bariz bir göstergesidir’ ifadelerine yer verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz