Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Baro Gezi parkı’na destek verdi…

13 Haziran 2013 Perşembe, 23:33
Baro Gezi parkı’na destek verdi…

Hatay Barosuna bağlı avukatlar Gezi Parkı olaylarını desteklemek amacıyla Antakya’da yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonrası basın açıklaması yapan avukatlar, Gezi Parkı’yla başlayan ve demokrasi talepleriyle devam eden sivil direniş hareketlerini desteklediklerini söylediler. 
 
Hatay Barosuna bağlı çok sayıda Avukat, meslektaşlarına yönelik yapılan göz altıları ve Taksim Gezi Parkındaki olayları protesto etmek adına dün Saray Caddesi boyunca yürüdü ve yürüyüş sonrası bir basın açıklaması yapıldı.Anadolu Restaurant önünde yapılan basın açıklamasını meslektaşları adına okuyan Av.Ece Altunay, ıstanbul Gezi Parkındaki ağaçların kesilip yerine AVM yapılmak istenmesi nedeniyle başlayan, daha sonra özgürlük ve demokrasi talepleriyle devam eden sivil direniş hareketlerini desteklediklerini söyledi. 
 
Hatay’da ses verdi 
 
Gezi Parkı direnişine tüm ülke ve tüm şehirlerde olduğu gibi, Hatay halkının da da ses verdiğini dile getiren Altunay; “Bu çerçevede protestolar sırasında halk, polis tarafından provoke edilmiş, her fırsatta kalabalıklara saldırılmıştır. Bu saldırıların birinde Abdullah Cömert kardeşimiz öldürülmüştür. ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi ilimizde de daha bir çok saldırıda çok sayıda hemşerimiz yaralanmıştır.” 
 
Merkezi yönetimin tutumu değişmedi 
 
“Tüm bu süreçte, gözaltına alınanlara karşı kötü muamele de dahil olmak üzere, polisin bu tavrını protesto ediyoruz. Yöneticileri ve hükümeti, barışçıl ve hukuka uygun bu gösteriler için daha mutedil ve hukuka uygun davranmaya çağırıyoruz. Ancak yaşanan gelişmeler merkezi yönetimin tutumunun değişmediğini ve aynı şekilde devam edeceğini göstermektedir” 
 
Sorumlular cezalandırılmalı 
 
“Son olarak çağlayan Adliyesinde, Gezi Parkı ve Taksim’e polis müdahalesini protesto etmek isteyen meslektaşlarımızın, ev sahibi oldukları adliyede, cübbeleriyle saldırıya maruz kalarak yaka paça gözaltına alınmaları hukukun tükendiği noktadır. Bu manzara, değil birinci sınıf bir demokrasi ve hukuk devleti olabilmeyi, bir kanun devleti dahi olamadığımızı gösteriyor. 
 
Avukatların mesleğine, hak ve onuruna saldırı niteliğindeki bu hukuksuzluk asla kabul edilemez. Bu saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz ve sorumluların en kısa zamanda cezalandırılmalarını talep ediyoruz.” dedi. 
 
Vatandaşlar destek verdi 
 
Avukatlar burada bir süre,  “Her Yer Taksim Her Yer direniş”, “Avukata Kalkan Eller Kırılsın”,  “Abdullah Cömert ölümsüzdür”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Savunma Hakkı Engellenemez”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarını attı, güzergahtan geçen çok sayıda vatandaşda alkışlarıyla Avukatlara destek verdi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz