Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

Barışa Çağrı…

24 Kasım 2012 Cumartesi, 11:18
Barışa Çağrı…

Barış Derneği, Dünya Barış Konseyi’ne üye bir dizi kurumun katılımıyla 24-25 Kasım günlerinde Antakya’da uluslararası bir barış konferansı düzenliyor. Barış Derneği; Suriye’ ye yönelik uluslararası kampanyanın bütünüyle gayri meşru olduğu düşüncesiyle; Emperyalist merkezlerin düzenlerine uyumlu bir rejim arayışında oldukları için “Baas iktidarını kendilerine düşman bellemiş” bulunduklarını ileri sürdü.

Hükümeti; bir buçuk yılı aşkın süredir emperyalizmin çıkar ve tercihleri doğrultusunda komşu bir ülkede terör eylemleri düzenlemek, çeteleri beslemek, silahlandırmak, sağlık hizmeti ve güvenli bir bölgede barınma gibi önemli destekler sunmakla suçlayan Barış Derneği açıklamasında; “Suriye’ de; çeşitli ülkelerden parayla toplanmış silahlı grupların; resmi güvenlik güçlerine saldırıları Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin topçu ateşi yardımıyla yapılmaktadır.” iddialarında bulunuldu.

Barış isteyenler ciddiye alınmalıdır

“Bu uygulamaların genelde Türkiye halkı tarafından kabullenilmeyeceği açıktır. Hatay ilinde de kamuoyunda yaşananlara büyük bir tepki birikmiştir. Bu birikim çeşitli biçimlerde kendini dışa vurmaktadır. Hükümet barış isteyen toplumsal muhalefeti ciddiye almak zorundadır.”

Barış örgütleri Hatay’ da buluşuyor

24-25 Kasım günlerinde Hataylılar Dünya Barış Konseyini, Belçika, Filistin, Güney Afrika, Hindistan, Kıbrıs ve Yunanistan’dan Dünya Barış Konseyini’ ne bağlı barış örgütlerinin temsilcilerini ağırlayacak, Emperyalizmin saldırısı altındaki komşumuz Suriye’den de yazar katılımcılar Hatay’ın ve Türkiye’nin barıştan yana, emperyalizme karşı insanlarının yalnız olmadığını göstermek üzere geliyorlar.

Konferans 24 Kasım’ da Meclis’ te

Antakya Uluslararası Barış Konferansı araştırmacı, sanatçı, siyasetçi, yerel yönetici, gazeteci bir dizi destekçinin katılımıyla 24 Kasım Cumartesi günü saat 14’ te Meclis Kültür Merkezi’ nde toplanacak. Tüm Hatay halkına açık etkinlikte barışa ses verilecek.

Yarayıcı ve Akkaya’ dan ‘Barış’ a destek

25 Kasım Pazar günü ise yine saat 14’te ‘Barış Türküleri’ Kapalı Spor Salonu’ ndan yükselecek. Barış şenliği’ nde Hatay’ lı özgün müzik sanatçılarından kendini dünya genelinde kanıtlamış, uluslararası arenada duruşuyla her zaman takdir toplayan Hilmi Yarayıcı ve yine uluslararası sanatçılarımızdan Grup Kızılırmak’ ın solisti duayen müzik insanı ılkay Akkaya sahne alacaklar.

 

Barış Derneği, Antakya’da uluslararası bir barış konferansı düzenliyor. Suriye’ ye yönelik uluslararası kampanyanın bütünüyle gayri meşru olduğu düşüncesiyle; Emperyalist merkezlerin düzenlerine uyumlu bir rejim arayışında oldukları için “Baas iktidarını kendilerine düşman bellemiş” açıklamasıyla Barış Derneği Antakya’ dan barışa çağrı yapıyor…

 

 

Barış Derneği Koordinatörü Aydemir Güler; “Cumartesi günü bir uluslararası barış konferansı düzenliyoruz. Dünya Barış Konseyi ikinci dünya savaşından sonra kurulan, Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan bir kurum. Türkiye’de DBK paralelinde üç yapı oluştu geçmişten bugüne. 1950′ lerde Behice Boran’ın başkanlığında Barışseverler Cemiyeti Kore’ye asker gönderilmesine karşı kampanyayla tanındı. 1970′ lerde emekli büyükelçi Mahmut Dikerdem başkanlığında kurulan Barış Derneği olan bugünkü derneğimiz bu geleneğin sürdürücüsüdür.”Dedi.

 

Konferansa DBK icra sekreteri Iraklis Tsavdaridis’in yanısıra Belçika, Filistin, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum, Yunanistan, Hindistan barış örgütlerinin temsilcileri ile Suriye’ den Lazkiye Yazarlar Birliği başkanı Necdet Zreyka’ nın katılacağını ifade eden Barış Derneği Koordinatörü Aydemir Güler; “Türkiye’ den CHP Hatay milletvekilleri konuğumuz olacak. Mv ılhan Cihaner, eski TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, Prof. Zuhal Okuyan,  Mersin üniversitesi’ nden çetin Veysal, sanatçı Hilmi Yarayıcı, gazeteci ömer ödemiş konuşmacılar arasında.

 

Bu konferans Suriye konusunun barıştan yana bir perspektifle ele alındığı ilk uluslararası bir toplantı olacak Türkiye’ de. Bunun için en uygun yerin savaşın soluğunun hissedildiği, ama aynı zamanda barış özleminin son derece diri olduğu Hatay olduğunu düşündük. Bu girişimimiz uluslararası alanda yankı uyandırdı. DBK’ nin çağrısı da bunun örneği. Pazar günü ise Kapalı Spor Salonunda Hilmi Yarayıcı ve ılkay Akkaya’ nın sahne alacakları bir barış şenliğimiz olacak.” açıklamalarında bulundu

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz