Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Barış Yürüyüşü

03 Eylül 2012 Pazartesi, 11:50
Barış Yürüyüşü

Son günlerde sık sık Suriye’de yaşanan iç çatışmaların Emperyalist güçler tarafından kaynaklandığı gerekçesiyle yapılan paneller ve gösterilerle gündeme gelen Hatay, 1 Eylül Dünya Barış günü “Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu” adı altında oluşturulan grubun öncülüğünde yaklaşık 10 Bin vatandaşın da katılımıyla, Savaş Karşıtı bir gösteriye ev sahipliği yaptı.
 
 
D. Turunç
 
 
1 Eylül Dünya Barış gününde, ‘Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu’ öncülüğünde bir araya gelen binlerce Hataylı yürüyüş düzenledi.
 
 
Hatay Valiliği önünde toplanan ve aralarında Emek Partisi, Eğitim-Sen, DıSK, KESK, öDP ve TMMOB üyelerinin de bulunduğu “Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu” ınönü Caddesinden Ulus Meydanına doğru yürüyüş yapmak istedi. 
 
 
ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’ın da takip ettiği ve çok sayıda polisin hazır bulunduğu yürüyüşte, Hatay Emniyeti tarafından yürüyüşün izin olduğu yönünde uyarılan Platform yetkilerinin Ulus Meydanında Basın açıklaması yapmalarının ardından dağılacaklarını belirtmeleri üzerine Hatay ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’ın sağduyulu davranmasıyla geniş güvenlik önlemleri alınarak gurubun yürüyüşüne izin verildi.
 
 
 
“Suriye ’de savaş istemiyoruz”…
 
 
Yürüyüş sırasında, “Suriye halkı yalnız değildir” şeklinde slogan atan gruptakiler Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ’ın fotoğraflarını ve Türk bayrakları taşıdı. Yürüyüş sırasında Arapça, “Kanımız canımız Esad’a feda”, “ Suriye halkı yalnız değildir” şeklinde slogan atan grup, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Suriye ’de savaş istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Yapılan basın açıklamasında da Suriye ’de ve Türkiye ’de Sünni- Alevi -Kürt düşmanlığına izin verilmeyeceği belirtildi.
 
 
“Hatay halkının huzuru kaçırılıyor”…
 
 
“Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu” öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüş, geniş güvenlik önlemleri altında Hürriyet Caddesi’nde son buldu. Burada kurulan platformda bir konuşma yapan Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, “Yaklaşık 1.5 yıldır komşu ülke Suriye’de yaratılan karışıklık ne yazık ki yaşamakta olduğumuz şehre de bir biçimiyle yansıyor. Suriye Arap Cumhuriyeti’ni oluşturan bütün etnik ve dini çeşitlilik akrabalık ilişkileriyle Hatay’la bağ kuruyor. Suriye de yaratılan bu mezhep ve etnik savaşın tarafları yine bir şekilde Hatay’da kendine destekçi buluyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yaşanan bu savaştaki taraflardan birini tutuyor ve destekliyor algısı, Hatay’daki diğer etnik ve dini gurupları otomatik olarak öteki yapıyor. Böylece birbiriyle beraber yaşama alışkanlığını büyük bedeller ödeyerek öğrenmiş Hatay halkının ne yazık ki huzuru kaçırılıyor” dedi. 
 
 
“AKP’nin dış politikası her yönüyle iflas etmiştir”…
 
 
AK Partinin Dış siyaset politikalarını da eleştiren HTO Başkanı Matkap, “Türkiye’yi yönetenler, dışarıda ve içerde, her platformda savaşçı ve şiddet yanlısı, düşmanca çıkışlarla ‘sıfır sorunlu’ komşuluk ilişkilerinden, sıfır komşulu bir dış politika hattıyla ülkemizi içinden çıkılmaz bir noktaya taşımıştır. AKP’nin dış politikası her yönüyle iflas etmiştir. Türkiye’de sınır kentlerde kurulmuş olan çadır kentlerin derhal kaldırılarak iç bölgelerde kurulması ve gelen sığınmacıların buralara taşınması gerekmektedir. Kontrolsüz bir şekilde, hiçbir denetime tabi tutulmadan şehir içinde yaşamakta olan muhaliflerin kamplarda ikamet etmeleri sağlanmalı ve her türlü muhalif faaliyetleri engellenmelidir. AKP hükümeti ilimize kurmayı düşündüğü NATO üssü girişiminden derhal vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.
 
 
Antakya’da yapılan eyleme katılan ıstanbul Milletvekili Levent üzen, DıSK Genel Başkanı Erol Ekici, Türkiye Tabipler Odası Yönetim kurulu üyesi özdemir Aktan, KESK Genel Sekreteri ısmail hakkı Tombul, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Halk Evleri Genel Sekreteri Sabit Karabulut ve daha birçok katılımcı yaptıkları konuşmalarda Suriye’ye karşı yapılacak herhangi bir emperyalist müdahaleye verilecek bir destekte, Suriye’de yaşanan yangının ülkemize de sıçrayacağını ve halkların kardeşçe bir arada yaşama kültürüne zarar vereceğini ifade ettiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz