Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Barajlar Çare Olacak….

06 Şubat 2012 Pazartesi, 09:25
Barajlar Çare Olacak….

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay’da yaşanan sel felaketiyle ilgili, ”Amik Ovası, 3 sene sonra sel tehdidinden kurtulmuş olacak” dedi.
 
 
 
 
Bakan Ergin, kentte geçen hafta etkili olan yağışların ardından Asi Nehri’nin taşması sonucu su altında kalan Hatay Havaalanı ile Reyhanlı ilçesine bağlı Kurtuluş, Terzihöyük, Suluköy, Kumtepe, Karacanlı ve Varışlı köylerinde incelemelerde bulundu.
 
Buralarda sel suları altında kalan tarım arazilerini ve evleri gezen Bakan Ergin, vatandaşların sorunlarını dinleyerek, ”geçmiş olsun” dileklerini iletti.
 
 
 Ergin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amik Ovası’nda her yıl 70-80 bin dekar arazinin değişik mevsimlerde ve aylarda su altında kaldığını anımsatarak, bu yılki yağışların geçmiş yıllara oranla fazla olması nedeniyle çok miktarda arazinin su altında kaldığını söyledi. özellikle karın erimesiyle sularının kısa sürede dere yataklarına aktığını, yurt dışından gelen suyla birleşmesiyle de tarım arazilerinin su altında kaldığını anlatan Ergin, şöyle konuştu: ”Bunun sonucunda havaalanımızda kısmen, bir miktar zarar gördü.
 
 
 
 
 
 
Tabii bütün bu Amik Ovası’nın probleminin temel çözümü, Reyhanlı Barajı’nın yapılmasıydı. Reyhanlı Barajımız bir yıl önce ihale edildi, inşaatı başladı. şu anda seri bir şekilde inşaatı devam ediyor. ınşallah 2015 yılının 15 Mayısında barajı açmayı planladık ve taahhüt ettik. Hem baraj inşaatımız hem de sulama tesislerimiz 3 sene içinde bitecek. Bu ölçekte bir baraj için bu, gerçekten kısa bir süre.”
 
 
 Reyhanlı Barajı’nın zamanında bitirilmesi için büyük gayret gösterildiğini vurgulayan Ergin, katkılarından dolayı Orman ve Su ışleri Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür etti. Barajın faaliyete geçmesinin, sel gibi bir afetin sonuçlarını ortadan kaldıracağını belirten Ergin, baraj inşaatının hızlandırılması noktasında da yoğun çaba sarf edildiğini söyledi. 450 milyon metreküp kasapiteli baraj Reyhanlı’da 450 milyon metreküp kapasiteli bir baraj inşa edildiğine dikkati çeken Ergin, şunları kaydetti: ”Ovada şu anda taşkın suyu olarak düşündüğümüz su miktarı 180 milyon metreküp, yani ovadaki taşkın suyun 3 katını depolayacak bir barajımız inşa ediliyor. 3 yıl sonra bu sıkıntı kalmayacak ama o zamana kadar bu tip taşkınlar yaşanmaması için önemli tedbirler alındı. Bu arada çiftçilerimizin bir takım ihmalleri de var. Onları kendileriyle paylaştık ve anlaştık. Kanalların içine bentler yapılıyor. Su tutup bunları yaz aylarında kullanmak istiyorlar. Haklılar ama bu suyu kullandıktan sonra sonbahar mevsiminde, Ekim aylarında bu bentleri kaldırmamız gerekiyor ki yağışlarla beraber kanalların önü açılsın.” çiftçilerin oluşturduğu bentler nedeniyle kanalların tıkandığına ve akış imkanı bulunmadığı için suların tarlalara taştığına işaret eden Ergin, bu tür sorunların ortadan kalkması için başlatılan çalışmaların seri şekilde devam ettiğini belirtti.”Su en kısa sürede tahliye edilecek”Ergin, kısa süre içerisinde ovadaki suyun tahliye edileceğinin altını çizerek, ”Havaalanımız da inşallah hizmete girmiş olacak. Amik Ovası geleceğe dönük olarak 3 sene sonra sel tehdidinden kurtulmuş olacak. önümüzde 3 senemiz var, bu 3 seneyi de ınşallah alacağımız tedbirlerle sıkıntısız geçirmeye gayret ediyoruz” diye konuştu. Hataylı çiftçilerin uğradığı zararın Bakanlar Kurulu’nda konuşulduğunu bildiren Ergin, çiftçilerin gerek tohumluk ihtiyacının gerekse hayvan yemi noktasındaki ihtiyaçları ve hayvan kaybının giderilmesi amacıyla da çalışmalar yapıldığını kaydetti.
 
 
Tarımsal kredileri olan çiftçilerin kredilerinin ertelenmesi noktasında bir takım çalışmalar yapıldığını vurgulayan Ergin, ”şu anda ekipler zarar ziyan tespiti yapıyorlar. Bu tespitlere paralel olarak yardımlar başlayacak. Bu arada gerek afet acilden gerek sosyal dayanışmadan valiliğimize yardımlar gönderildi. Kaynak sıkıntımız yok. Köylümüzü, çiftçimizi mağdur etmeyeceğiz. Onların sıkıntılarını bölüşeceğiz. ınşallah bu sıkıntıları birlikte aşacağız” diye konuştu.
 
 
Bakan Ergin’e, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ile AK Parti Hatay milletvekilleri Mehmet öntürk, Adem Yeşildal, Orhan Karasayar ve kurum müdürleri de eşlik etti. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz