Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Balık Fiyatları Etkilendi…

07 Kasım 2009 Cumartesi, 11:33
Balık Fiyatları Etkilendi…

Balık fiyatlarının yüksek oluşunu, bu yıl etkisini erken gösteren olumsuz hava şartlarına bağlayan balıkçılar, bu yıl denizden umdukları verimi alamadıklarını söylediler.
Sofraları daha çok kış mevsiminde süsleyen balık, bu yıl birçok sofraya giremeyeceğe benziyor. Av sezonu açılmasına rağmen fiyatlarda beklenen düşüşün olmaması tüketicileri üzerken, balık esnafı da bu yıl denizden umduğu verimi alamamaktan yakınıyor.
Sezonun açılmasına rağmen yazın yaptıkları satış rakamlarını yakalayamamaktan yakınan balıkçılar, “Bu yıl erken başlayan olumsuz hava şartları, balıkların derin denizlere gitmesine sebep olduğu gibi balık avlamayı da zorlaştırdı.
Balık az olunca fiyatlarda ister istemez yüksek oluyor. Halkın alım gücünün giderek azalması, balık tüketimini de azaltıyor. Balığın en ucuz olduğu dönemde bile vatandaş balık alamazken, şimdi alması daha da zorlaştı. Bu durum bizim işleri de çok olumsuz yönde etkiledi. Daha önceleri bol balık tüketen müşterilerimiz bile, artık tane ile balık alır hale geldi” diyerek şikâyetlerini dile getirdiler.
Balıkçı esnaf bu yıl en çok tüketilen balık çeşidinin ise çupra, levrek ve gümüş olduğunu söyledi. Birçok vatandaş ise yaşanan ekonomik sıkıntılardan sonra, balığın lüks tüketim maddesi haline gelmesinden yakınarak, “Daha önce sofralarımızı süsleyen balığı, şimdilerde ise sadece özel günlerde alır hale geldik. Bir taraftan balığın yüksek fiyattan satılması, diğer yandan da alım gücümüzün azalması bizi daha ucuz olan gıdalara yönlendiriyor” ifadelerini kullandılar

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz